Balkanlar, Türkiye’deki seçimleri yakından takip ediyor

Türkiye’de uluslararası basın tarafından bu yıl dünyanın en önemli seçimleri olarak nitelendirilen cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, Bosna Hersek ve Balkanlar’da da yakından takip ediliyor.

Bölgede uzun zamandır Türkiye’nin seçim gündemini yakından takip eden gazete, televizyon ve internet portalları, oy verme işlemleri, liderlerin açıklamaları ve seçimin muhtemel sonuçlarına ilişkin analizlere yer veriyor. 

“Asrın en önemli seçimi”

El Cezire Balkanlar, Türkiye’nin asrın en önemli seçimlerini gerçekleştirdiğini yazarken, Saraybosna merkezli Klix haber portalı, “Türkiye bugün sandık başında: Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na karşı. Parlamento için de büyük bir mücadele yaşanıyor” başlıklı bir habere yer verdi.  Saraybosna merkezli Hayat portalı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin kaderine Batı değil Türk halkı karar verecek” şeklindeki ifadelerine yer verirken, Oslobodjenje portalı Erdoğan’ın simit satan küçük bir çocuktan Türkiye’nin liderliğine giden hayat hikayesini paylaştı.

Sırp Tanjug Ajansı, seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son 20 yıl içerisindeki en büyük imtihanı olarak tanımlarken, Danas gazetesi de Erdoğan’ın vatandaşları oy kullanmaya davet eden çağrısına yer verdi.

Hırvat Telegram portalı Türk liderin ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya Devlet Başkanı Putin’e ilişkin çıkışını eleştiren ifadelerini haberleştirdi. Yine Hırvat Index portalı ise oy verme işleminin sona vermesinin ardından “Türkler yeniden Erdoğan’ı mı seçti?” başlıklı bir haber yayınladı. Karadağ merkezli Dan portalı ise Türkiye’de şimdiye kadarki en belirsiz seçimlerin gerçekleştirildiğine dikkat çekti. 

Sosyal medyada da gündemin önde gelen maddeleri arasında yer alan Türkiye seçimleri, birçok kanal tarafından dakika dakika takip edilmeye devam ediliyor.

Balkan News

Read Previous

Türkiye’de oy kullanma işlemi sona erdi

Read Next

Ateşkesin ilk 24 saatinde İsrail ordusu bir roketin fırlatıldığı Gazze’yi vurdu