Balkan ülkelerinin bazılarında Kovid-19 vakalarının artış hızı düşerken, bazı ülkeler de salgınla mücadele kapsamında aldıkları tedbirleri gevşetmeye devam ediyor.

Slovakya Başbakanı Igor Matovic, önlemler neticesinde ülkede salgının yayılmasının kontrol altına alındığını ve bu sayede tedbirlerin kademeli olarak kaldırılmasına devam edileceğini açıkladı.

Bugüne kadar 1457 vakanın görüldüğü ve 26 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, bu kapsamda, 20 Mayıs’tan itibaren ülke genelinde, sinemalar, yüzme havuzları, anaokullar ve ilkokulların açılması bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Martin Klus ise Slovakya’nın, Çekya ve Avusturya ile ortak sınırlarının yazın açılmasının beklendiğini, Slovakya-Macaristan sınırının açılması konusunun görüşüldüğünü kaydetti.

Sırbistan’da bugün kreşler yeniden faaliyete başlarken, uzmanlar, ilk etapta çalışan ailelerin çocuklarının kabul edileceğini ve çocuklara sağlık raporu çıkartılacağını belirtti.

Karadağ’da da camiler bugün ibadete açıldı. Sosyal mesafenin korunması amacıyla sınırlı sayıda cemaat kabul edileceği belirtilen camilerde, maske takma zorunluluğu getirildi.

Bulgaristan’daki olağanüstü halin (OHAL) 13 Mayıs’ta kaldırılacağı duyuruldu. Kriz Masası da vakalarda artış olur ve 3 gün üst üste 100’ün altına düşmezse, katı önlemlerin yeniden getirileceğini açıkladı.

Hırvatistan’da ise tedbirlerin gevşetilmesinde bugün 3. aşamaya geçildi. Buna göre, ülkede kafe, restoran, alışveriş merkezleri ve kreşler faaliyete başladı. Okullar da 1 ila 4. sınıf öğrencileri için eğitim hayatına başladı.

Arnavutluk’ta kuaför, diş klinikleri ve alışveriş merkezlerindeki mağazalar açıldı. Ülkede önlemlerin kaldırılmasının ise 18 Mayıs’ta yapılacağı kaydedildi.

 

 

Kaynak: AA

Önceki Haber

Arnavutluk Cumhurbaşkanı, Türkiye-Arnavutluk askeri iş birliği anlaşmasını onayladı

Sonraki Haber

Akaryakıta 3,5 denarlık zam

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 5 =