Balkan ülkelerinde Srebrenitsa kurbanları soykırımın 27. yılında anıldı

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da Temmuz 1995’te işlenen soykırımın 27’nci yılı dolayısıyla bölge ülkeleri Sırbistan, Karadağ ve Kosova’da anma etkinlikleri düzenlendi.

Soykırım kurbanları anısına Bosna Hersek’teki tarihi Mostar Köprüsü’nden sessiz atlayış gerçekleştirildi.

Mostar Köprüsü’nden yerel saatle 11.07’de yapılan atlayışla, Srebrenitsa’da yaşananların, dünyanın hiçbir yerinde asla tekrarlanmaması gerektiği mesajı verildi.

Mostari Dalgıç Kulübü Başkanı Lorens Listo, her yıl olduğu gibi bu yıl da sessiz atlayış organize edildiğini belirterek, “Ne yazık ki soykırım inkar ediliyor. Yaşananların kabul edilmesi gerekir.” dedi.

Bosna Hersek’in Zenica kentinde de Srebrenitsa kurbanları için sessiz yürüyüş yapıldı.

Sırbistan

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde Boşnak Ulusal Konseyi (BNV) tarafından halka Srebrenitsa çiçeği dağıtıldı.

BNV Başkanı Jasmina Curic, Srebrenitsa’daki soykırımın Avrupa’da işlenmiş en büyük insanlık suçu olduğunu belirterek, asla unutulmaması gerektiğini söyledi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da da soykırım kurbanları için mum yakılacak.

Karadağ

Soykırımın 27’nci yılı dolayısıyla Karadağ’ın başkenti Podgorica’da anma töreni düzenlendi.

Karadağ Boşnak Meclisi tarafından düzenlenen tören kapsamında Pobrezje Parkı’nda bulunan anıta çiçek bırakıldı.

Törene Türkiye’nin Podgorica Büyükelçisi Songül Ozan da katıldı.

Kosova

Kosova’nın güneyindeki Prizren şehrinde, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının 27’nci yılı dolayısıyla yürüyüş ve anma töreni düzenlendi.

Şarski Behar Derneğince gerçekleştirilen anma programına, Prizren Belediye Başkanı Şakir Totay, Vakat Boşnak Koalisyonu Başkanı Rasim Demiri, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Prizren Başkonsolosu İsmail Cenk Şen, Sırbistan’ın Novi Pazar şehrinden gelen davetliler ile Prizren halkı katıldı.

Büyükelçi Sakar, törendeki konuşmasında, Türkiye’nin Srebrenitsa soykırımının unutulmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Üzerinden yıllar geçse de soykırımın yaralarının halen taze olduğuna dikkati çeken Sakar, “Bizler Srebrenitsa soykırımını hatıralarımızda tutmaya devam edeceğiz. Bilge lider Aliya İzetbegoviç’in dediği gibi unutulan soykırım tekrarlanır. Bir daha böyle bir vahşetin dünyanın hiçbir yerinde yaşanmaması için Srebrenitsa soykırımının da unutulmasına asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Belediye Başkanı Totay, böyle vahim bir olayın tekrarlanmamasını umduğunu belirterek, “Ne yazık ki bu soykırımın failleri, işledikleri günahın ciddiyetini henüz anlayamamışlardır. Sırp siyasilerin akıllarının başlarına gelmesini ve kurbanların ailelerinin acısını hafifletmek için soykırımı kabul edip özür dilemesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Demiri de yeni nesillerin, soykırımın kim tarafından işlendiğini unutmaması gerektiğini dile getirerek, “Sırbistan devleti bunu planlı bir şekilde yaptı ve maalesef bugün yapılan birçok konuşmada kasten söylemek istemeyenler var ve bazıları da bunu kimin işlediğini anmayı unutuyor.” dedi.

Program kapsamında, şehitler için dualar edildi ve barışın sembolü beyaz güvercinler gökyüzüne bırakıldı.​​​​​​​

Read Previous

Srebrenitsa soykırımından 27 yıl sonra Hollanda’dan kurbanların ailelerine özür

Read Next

Srebrenitsa’daki Potoçari Anıt Mezarlığı, soykırım kurbanlarının defnedilmesiyle sessizliğe büründü