Balkan ülkelerinde de koronavirüs vakaları yeniden artışta

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Balkan ülkelerinde son dönemde Kovid-19 vakalarının yeniden artışa geçmesi, sağlık yetkililerini de harekete geçirdi. 

Vaka sayılarında en büyük artışın yaşandığı Sırbistan’da, her iki testten birinin sonucunun pozitif çıktığı bildirildi. Sırbistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son 24 saatte 6 bin yeni vakanın kaydedildiği, 14 kişinin ise hayatını kaybettiği ifade edildi.

Vaka sayılarının hafta boyunca artmaya devam ettiği Slovenya’da ise son 24 saatte 1973 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu.

Koronavirüsün omicron varyantıyla mücadele eden Hırvatistan’da da son 24 saatte 1467 kişide virüs tespit edilirken, 11 kişi yaşamını yitirdi. Hırvatistan Sağlık Bakanı Vili Beros, salgın uzmanlarıyla düzenlediği çevrimiçi toplantının ardından yaptığı açıklamada, sonbaharda etkisini artırması beklenen salgınla mücadeleye hazırlandıklarını söyledi.

Turizm sezonunun etkisiyle salgın durumunun kötüye gittiği Karadağ’da, günlük vaka sayısı 1000’i aştı. Kamu Sağlığı Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, artan vaka sayıları nedeniyle kamu ve sağlık kurumları, benzin istasyonları ve marketlerde maske zorunluluğunun 15 gün süreyle geri getirildiği bildirildi.

Bosna Hersek’te ise ortalama 500’ün üzerinde seyreden günlük koronavirüs vaka sayısı nedeniyle sağlık kurumlarında maske zorunluluğu geri getirildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Hicri yeni yıl yarın başlıyor

Read Next

Yahya Kemal Beyatlı’nın 120 yıl sonra bilinmeyen şiiri ortaya çıktı