Balkan ülkelerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle etkinlikler düzenledi.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy’un ev sahipliğinde de resepsiyon düzenlenirken, etkinliğe Sırbistan’da Türkçe öğrenen gençler ve vatandaşlar da katıldı.

Aksoy, burada yaptığı açıklamada, Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin tarihinin en iyi dönemini yaşadığını ifade ederek, “Ticaretimiz her yıl rekor kırıyor. Bu yıl 2 milyar dolarlık hedefimizi yakalayacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki Novi Pazar Başkonsolosu Başar Başol’un ev sahipliğinde de resepsiyon düzenlendi.

Bosna Hersek, Karadağ ve Romanya

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi Vjecnica Kütüphanesi ve Mostar’daki tarihi köprüye Türk bayrağı yansıtılırken, Saraybosna YEE ve Konya Meslek Edindirme Kurslarının (KOMEK) ney kurslarına katılan kursiyerler de konser verdi.

Türkiye’nin Podgorica Büyükelçisi Songül Ozan ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yayınladığı mesajında, Karadağ ile ortak bir tarihi ve kültürü paylaştıklarını ifade ederek, ikili ilişkilerin güçlenerek devam edeceğini belirtti.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki Fatih Sultan Medreses’ine de Türk bayrağı yansıtıldı.

Romanya’nın başkenti Bükreş’te de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması, Zafer Caddesi üzerinde yer alan Atatürk büstüne çelenk konulması ve saygı duruşuyla başladı.

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz ve büyükelçilik mensuplarının katıldığı tören, daha sonra Bükreş’te bulunan Türk şehitliğini ziyaret ve çelenklerin konulmasıyla devam etti.

YEE Bükreş de Rumen sanatçılardan oluşan Madrigal-Marin Constantin Ulusal Korosunun İstiklal Marşı’nı seslendirdiği videoyu sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle resepsiyon düzenlendi.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen resepsiyona Arnavutluk Eğitim ve Spor Bakanı Evis Kuşi, Hizmet Standartlarından Sorumlu Devlet Bakanı Milva Ekonomi, Meclisle İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Elis Spiropali, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Bayram Begay, Tiran Belediye Başkanı Erion Veliay’ın yanı sıra diplomatlar, ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri ve diğer davetliler de katıldı.

Büyükelçi Yörük, buradaki konuşmasında, Arnavutluk’un Türkiye için ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek, iki ülke arasında yaklaşık 600 yıldır mevcut olan ilişkilerin temelinde insan faktörünün olduğunu ifade etti.

Bugün Türkiye’de milyonlarca Arnavut’un yaşadığını, birçok Türk’ün de Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan akrabaları olduğunu söyleyen Yörük, “Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü kutlarken, aynı zamanda 1923’te Cumhuriyetin ilan edilmesinin hemen ardından iki ülke arasında imzalanan Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nın da 98. yılını kutluyoruz.” diye konuştu.

Yörük, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın vizyoner liderliği önderliğinde 2021 yılı ikili ilişkilerimiz noktasında özel bir yıl oldu.” dedi.

Kaynak: AA

Önceki Haber

Kosova’da Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Sonraki Haber

Atatürk Kültür Merkezi sanatseverlerle buluştu