Balkan ülkelerinde 10 Kasım dolayısıyla anma törenleri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. yılında, Türkiye’nin Belgrad, Zagreb, Saraybosna ve Priştine büyükelçiliklerinde törenler düzenledi.

Yerel saatle 09.05’te saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenlerde, Atatürk’ü anlatan belgesel film gösterildi.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Hami Aksoy’un ev sahipliğinde düzenlenen törene Türk kurum temsilcileri ve vatandaşlar katılırken, Atatürk’ün anısına karanfil bırakıldı.

Aksoy, burada yaptığı konuşmada, Atatürk’ün devlet adamlığı, sağduyusu ve askeri yeteneklerine ilişkin birçok yazının yazıldığını ifade ederek “Benim burada özellikle belirtmek istediğim ise onun en büyük vasfı olan ileri görüşlülüğüdür.” dedi.

10 Kasımların sadece yas günü olmadığına, aynı zamanda Atatürk’ü daha iyi anlamak için bir araya gelinen günler olduğuna işaret eden Aksoy, daha çok çalışarak ve üreterek onun eserlerine sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran’ın katılımıyla Zagreb Yunus Emre Enstitüsünde düzenlenen törene de Türk kurum temsilcileri ve Hırvatistan vatandaşları katıldı.

Bosna Hersek

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliğinde düzenlenen törene Büyükelçi Sadık Babür Girgin ev sahipliği yaparken, Türk kurum temsilcileri de törene iştirak etti.

Büyükelçilik 3’üncü Katibi Göksel Kuşlu, bugün dünyanın yaşadığı birçok sorunun çözülmesinde sözü geçen bir Türkiye’nin olduğunu belirterek böyle bir Türkiye’nin Bosna Hersek’in huzur ve istikrarında da önemli rol oynadığını söyledi.

Kaynak: AA

Read Previous

Yunanistan: Türkiye güçlenirken biz batıyoruz

Read Next

Yunanistan’ın 10 ayda Ege’de ölüme terk ettiği 18 bin 487 düzensiz göçmen kurtarıldı