Balkan ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan tedbirler, yer yer vaka sayılarının azalması ve aşı olanların sayısının artmasıyla “kademeli ve temkinli” gevşetiliyor.

Bosna Hersek’te kısmi sokağa çıkma yasağı 23.00-05.00 saatlerinde uygulanırken, açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

Kafe ve restoranların kişi sınırlamasıyla içeride ve dışarıda hizmet verdiği Bosna Hersek, “yüksek riskli” ülke kategorisinden “riskli” ülke kategorisine alındı.

Slovenya’da bugünden itibaren lise ve üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilirken, kafe ve restoranların saat 22.00’ye kadar hizmet verebileceği açıklandı.

Hırvatistan’da da kafe ve restoranlar saat 22.00’ye kadar hizmet verebilirken, düğün ve cenazelere katılım sınırlı tutulmaya devam ediyor.

Sırbistan’da ise sosyal mesafenin korunamadığı açık alanlarda maske takma zorunluluğu devam ederken, kafe ve restoranlar saat 22.00’ye kadar hizmet verebiliyor.

Sırbistan’da nüfusun yüzde 50’sinin aşılanması durumunda hazirandan itibaren Kovid-19 tedbirlerinin gevşetileceği bildirildi.

Karadağ’da kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu sürerken, kafe ve restoranlar saat 23.00’e kadar hizmet veriyor.

Bu arada, bölge ülkeleri arasında aşı sertifikası olanlar kısıtlama olmadan seyahat edebiliyor.

Bulgaristan’da Kovid-19 vaka sayısının hızla azalması nedeniyle kısıtlamaların büyük bölümü kaldırıldı.

Kapalı kamu mekanları ve toplu ulaşım araçlarında halen uygulanan maske kullanma zorunluluğu dışında, daha önce alınmış her türlü kısıtlama önlemleri kaldırıldı.

Nisanın ortasında hizmete kapalı olan lokantaların salon alanları, AVM, spor salonları ve kültürel etkinlik yerlerinin yeniden hizmete açılmasından sonra, mayısın başında son kapalı kalan kumarhane, gece kulübü ve gece saatlerinde çalışan diğer eğlence yerleri de hizmete açıldı.

Kaynak: AA

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü

Sonraki Haber

İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’deki Sağlık Bakanlığı binasında hasar oluştu