Balkan Türk Müziğinden Bir Yıldız Kaydı

Kosova Türk Edebiyatı’nın usta kalemlerinden ve Türkçem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Prizrenli şair Zeynel Beksaç’ın “Balkan Türk Müziğinden Bir Yıldız Kaydı Usta Sanatçı Fikret Refeya’yı Kaybettik” başlıklı yazısını ilginize sunuyoruz.

Doğru Yol Derneğinin usta sanatçılarından Fikret Refeya bu dünyaya gözlerini yumdu. Geçirdiği bir hastalık sonucu yitirdiğimiz Refeya’nın çok yönlü bir sanatçı kimliği vardı. Doğru Yol’da hemen tüm kollarda yoğun bir faaliyet gösterdi.

Birçok enstrümanın ustasıydı. Yetmiş yılı aşkın bir geleneğe sahip olan derneğin gelmiş geçmiş en komple sanatçılardan biri olduğunu söylemiş olursak, yanılgıya düşmeyiz. Mütevaziydi. Üyeler arasında saygın bir kimliği vardı…

Doğru Yol Derneğine küçük yaşlarda adım attı. En güzel yıllarını bu dernekte müzikle iç içe geçirdi. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Ayyıldızlar Ekibi, Çocuk Kolunda etkin bir üye olarak katkısını sundu, yönetti.

Evet, Refeya, kırk yılı aşkın bir dönem çaldı, söyledi, besteler yaptı. Balkanlarda Türk müziğinin gelişmesine yürekli bir şekilde kendine özgü katkısını sundu. Yüzlerce konserlere katıldı, yurt ve yurt dışı festivallerde yer aldı. Doğru Yol Derneğinin geniş çapta tanıtılması konusunda onun da emeği çoktur.

Radyo ve Tv proğramlarına katıldı. TRT’de Prizren türkülerinin tanıtılmasına da ayrıca katkısı oldu.

Özel bir ses ve nağmeye sahipti. Konserlere en profesyonel olarak hazırlanan sanatçılardandı. Bu yüzden okuduğu her konserde en çok alkış alan sanatçılardan biriydi.

Evet, Balkan Türk müziğinden bir yıldız kaydı. Ve daha henüz 53 yaşındaydı. Müzikte yapacak daha çok şey vardı…

O, bundan böyle Doğru Yol derneği üyeleri ve daha geniş çevrede her zaman saygı ve minnetle anılacaktır.

Ruhun şad, mekanın cennet olsun değerli sanatçı. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır dilerim.

Read Previous

TRT’nin Balkan Ninnisi dizisine Rumeli mizahı yapan sosyal medya fenomeni katıldı

Read Next

Benzin fiyatlarında indirim