`Balkan halklarıyla yeniden birleşeceğiz`

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Balkan coğrafyasında barış içinde altı asır yaşamış halkların arasına etnik, mezhebi ve dini fitneler sokulduğunu belirterek, “Balkan halklarıyla yeniden birleşeceğiz.” dedi.

Uluslararası Balkan Üniversitesinin (IBU) mezuniyet töreni Makedon Halk Tiyatrosunda düzenlendi. Törene, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Makedonya Başbakan Yardımcısı Festim Halili, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Bürge, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, IBU Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu katıldı.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Uluslararası Balkan Üniversitesinin 10 yıl içerisinde önemli bir yere geldiğini belirtti.

Balkan coğrafyasında altı asır boyunca insanların barış ve huzur içinde yaşadığını hatırlatan Kurtulmuş, altı asır süren bu büyük esenlik ve barış düzeninin bir asır önce sona erdiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Balkan coğrafyasında barış içinde altı asır yaşamış halkların arasına etnik, mezhebi ve dini fitneler sokuldu. İnsanlar ‘Boşnaklar, Arnavutlar, Bulgarlar, Türkler, Romanlar, Yunanlılar’ diye farklı etnik yapılar üzerinden, Müslümanlar, Ortodokslar ve diğer Hristiyan unsurlar üzerinden bölündüler. Uluslararası Balkan Üniversitesi aslında bir asır evvel paramparça bölünmüş olan ve bu bölünmüşlüğü bugün bile devam eden Balkan halklarının birleşmesini sembolize eden, sağlayan önemli bir bilim merkezidir.” diye konuştu.

Balkan halklarıyla ayrılığın çok uzun sürdüğünü ifade eden Kurtulmuş, “Şimdi hem o zamanı telafi edeceğiz hem bir asır evvel ayrıldığımız Balkan halklarıyla yeniden birleşeceğiz, yeniden bütünleşeceğiz, el ele kol kola tutuşarak inşallah daha güzel bir geleceğe doğru yürüyeceğiz.” dedi.

“Sakın çok büyük kariyerler uğruna dahi kimliğinizden vazgeçmeyin”

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kurtulmuş, “Diplomalarımızı aldık, mezun olduk işimiz bitti sakın zannetmeyin. Uluslararası Balkan Üniversitesinden mezun oldunuz ama hayat mektebine bugün kaydınızı yaptırdınız, yeni bir üniversite, yeni bir mektebe başladınız. Üniversite eğitiminin süresi bellidir ama hayat mektebinin süresi belli değildir. Mezara ve son ana kadar yeni bir eğitimin içerisindesiniz.” şeklinde konuştu.

Öğrencilere “Her gün enfüse ve afaka ait yeni şeyler öğreneceksiniz” şeklinde seslenen Kurtulmuş, “Bu her öğrendiğinizle birlikte aslında siz kendinizi, insanları, yaradılışı daha iyi öğreneceksiniz ve Allah’ı daha iyi öğreneceksiniz.” dedi.

Kurtulmuş, herkesin kendi kimliğine ve dinine sahip çıkması gerektiğini belirterek, “Hayat mektebi, belki bir gün karşınıza kimliğinizi bırakırsanız çok güzel kariyerler size vadederek bir tuzak kurabilir. Sakın çok güzel büyük kariyerler uğruna dahi kimliğinizden vazgeçmeyin.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Read Previous

Haftanın Karikatürü

Read Next

Spor dünyası bir efsaneyi kaybetti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *