Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Dr. Mahmut Çevik, Kosova Prizrenliler Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker ve beraberinde yönetim kurulu üyelerinden oluşan kabul etti.

Görüşmede 14 yıldır sürdürülen Balkan göçlerinin anlatıldığı “Bir Kofer, Bir Sandık” programları ile “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Heyet, TİKA Başkan Yardımcısı Çevik’i gerçekleştirilecek etkinliklere de davet etti.

Ziyaret sırasında heyet üyelerine Çevik tarafından Balkanlar’ın altı şehri Üsküp, Manastır, Prizren, İpek, Selanik ve Yanya’nın geçmişine adanmış altı yayınlık Osmanlı arşivlerinden Osmanlıca, Türkçe ve Arnavutça belgelere dayanarak hazırlanan eserler hediye edildi.

Heyet üyeleri, diğer Balkan dernekleri gibi sosyal medya hesaplarında TİKA Başkan Yardımcısı Çevik’in şahsında TİKA’ya olan sevgi ve muhabbetlerini dile getirdiler.

Hıfzı Kuruşa twitter hesabında @Mahmutcevik06 etiketiyle yaptığı paylaşımda

“Her zaman olduğu gibi Balkanlara ve Balkanlılara kapılarını sonuna kadar açan TİKA Bşk.Yrd Değerli Başkanıma misafirperverliği ve Balkanlara dair çok kıymetli bir eseri şahsıma layık görüp hediye ettiği için teşekkürlerimi sunarım.” diye yazdı.

Türk Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı Mine Bayram da yine twitterda, @hifzi_kurusa @Mahmutcevik06 etiketi ile “Başarıların sonsuz olsun @hifzi_kurusa @Mahmutcevik06

Başkanıma saygı ve selamlarımla” diye yazdı.

25 Nisan Pazartesi günüyse İstanbul’da 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı dolayısıyla Kosova Prizrenliler Derneği tarafından bir konser düzenlenecek. Konserde Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası Rumeli ezgilerini seslendirecek.

Kosova Prizrenliler Derneği tarafından projelendirilen “Bir Kofer, Bir Sandık” programı ile de Balkan Türklerinin Türkiye’ye göç olayları anlatılıyor.

Önceki Haber

TİKA ve MATÜSİTEB’ten Kuzey Makedonya’da 2 bin Aileye Ramazan Gıda Paketi

Sonraki Haber

Yunanistan, hafta başında alıkoyduğu Rus petrol tankerini serbest bırakacak