BAL-GÖÇ Genel Başkanı, depremzedelere Bulgaristan’dan yapılan yardımlara teşekkür etti

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Genel Başkanı Emin Balkan, Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Hareketi (HÖH) partisi ve Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğünün, Türkiye’deki depremzedelere yaptığı kapsamlı yardım kampanyalarından dolayı teşekkür etti.

HÖH Parti Merkezi’nde Genel Başkan Mustafa Karadayı tarafından ağırlanan Balkan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin, Türkiye’yi ve Türkiye’de yaşayan Balkan göçmenlerini yasa boğduğunu belirterek “Halkımızın en büyük tesellisi, Türk halkının ve Balkanlar’daki dost ve kardeşlerimizin Türkiye’ye yardımcı olması.” dedi.

Balkan, “Özellikle ilk yardıma koşan ülkelerden birinin Bulgaristan olması, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in ve bakanlarının, Bulgaristan Türk ve Müslüman halkının yanı sıra Bulgar dostlarımızın Türkiye’deki bu sıkıntılı günlerde yanımızda olmasından ötürü Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmenleri adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

HÖH Genel Başkanı Karadayı da “Biz her zaman Türkiye ile beraberiz, Türkiye’nin acısı bizim de acımız, Türkiye’nin sevinci bizim de sevincimiz. Beklenmeyen felaketin hep birlikte üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği ile yapılan koordinasyon için teşekkürlerini sunan Karadayı, depremin ardından ilk saatlerde Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, siyasi partiler, diğer teşkilatlar ve vatandaşların yardıma koştuklarını, vakit kaybetmeden Türkiye’ye kurtarma ekiplerinin gönderildiğini söyledi.

Parti ofislerini yardım toplama ve düzenleme merkezlerine dönüştürdüklerine işaret eden Karadayı, “Partimizin yerel teşkilatlarının katılımıyla yardım kampanyası yaptık, bu kampanyaya 1500’den fazla kişi katıldı. Kampanyaya sadece partimizin değil tüm Bulgaristan’da sıradan insanların katkısıyla yardımlar sağlandı.” dedi.

BULGARİSTAN’DA YAPILACAK ERKEN SEÇİMLER

Mustafa Karadayı, ülkede 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlerle ilgili de Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına yönelik kapsamlı bir kampanya ve çok sayıda etkinlik planladıklarını anlattı.

Karadayı, 12-19 Şubat’ta Bulgaristan’ın sevilen ses sanatçılardan Galena ile Manisa, Bursa, Yalova ve İstanbul’da etkinlikler düzenlemeyi, Yalova’da Balkan Kültür Evinin açılışını yapmayı istediklerini ancak depremler nedeniyle bu planların ertelendiğini ifade etti.

SOFYA BÜYÜKELÇİSİ SEKİZKÖK’TEN TEŞEKKÜR

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de HÖH partisine Türkiye adına yürekten teşekkür ettiğini, depremin meydana geldiği saatlerde kendisini ilk arayanın HÖH partisi olduğunu ve ardından her gün düzenli olarak çalışmalarını koordine ettiklerini kaydetti.

Sekizkök, “Devasa bir organizasyon yaptınız. Yerel teşkilatların bulunduğu 29 bölgede eş zamanlı vatandaşların getirdikleri yardımlar tasnif edildi. İlk ihtiyaçlar battaniye ve çadırdı, öncelikli olarak onları yolladınız. Haskovo şehrinde ana depoya aktarılan malların doldurulduğu 107 tır, depremin ilk gününden itibaren Türkiye’ye akmaya başladı.” dedi.

HÖH’ün nakdi yardım kampanyasında toplanan paranın, yine büyükelçilik koordinasyonuyla derhal Türkiye’ye yollandığını anlatan Sekizkök, “Ne kadar köklü bir örgüt olduğunuzu, ne kadar kurumsallaşmış bir yapılanma olduğunuzu gösterdiniz. Siyasi vasfınızın ötesinde ruha dokunan, HÖH’ü HÖH yapan dayanışma ruhuna sahip olduğunuzu da ortaya koymuş oldunuz. Türkiye adına şükranlarımızı sunuyorum.” diye konuştu.

BULGARİSTAN BAŞMÜFTÜLÜĞÜNÜN DESTEĞİ

BAL-GÖÇ Genel Başkanı Balkan, ziyareti kapsamında Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğü’nde temaslarda bulunarak Başmüftülüğün depremlerden sonra düzenlediği yardım kampanyası için teşekkürlerini sundu.

Yüksek Dini Şurası Başkanı Vedat Ahmet, “Türkiye’nin ve Türkiye’deki kardeşlerimizin sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. Açık yürekle şunu söylemek istiyorum, biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz. Başmüftülüğümüz tarihte görülmemiş bir kampanya gerçekleştirdi. Sadece Müslümanların değil, Müslüman ve gayrimüslim herkesin desteklediği bir kampanya oldu. Herkes geldi, yardımını yaptı. Her gün bir taraftan kalbimiz hoplatan, bir taraftan gözyaşlarımızı akıtan olayların yaşandığını görüyoruz, duyarlılıklarını ortaya koyduklarına tanık oluyoruz.” diye konuştu.

bursahakimiyet

Read Previous

Sırp lider Dodik, Türkiye’den dönen arama kurtarma ekibini kabul etti

Read Next

Hatay’da depremin yol açtığı yıkım havadan görüntülendi