“Bakanlığın programı kapsamında bu yıl 3 binin üzerinde kadın tarama mamografisine katıldı”

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Fatmir Meciti, bakanlığın programı kapsamında bu yıl 3 binin üzerinde kadın tarama mamografisine katıldığını söyledi.

Ezra Derneği’nin Avrupa’nın en büyük hasta dernekleri birliği ile işbirliği içinde Şehir Parkı’nda düzenlediği etkinliğe katılan Sağlık Bakanı Fatmir Meciti, bu yılın başından itibaren meme kanseri erken teşhis tarama programı kapsamında 3 binin üzerinde muayene gerçekleştirildiğini belirtti.

Erken teşhis meme kanseri için hayati önem taşıdığı için, Sağlık Bakanlığı2nın, önlem amaçlı meme kanseri erken teşhis ulusal tarama programını yürüttüğünün altını çizen Meciti, “Bu yıl, 45 ila 69 yaşları arasındaki ve son iki yılda mamografi yaptırmamış olan kadınlar ile 40 ila 44 yaşları arasındaki kadınlar, ailelerinde meme kanseri olan veya başka bir ek risk faktörü taşıyan kadınlar program kapsamına alındı.” diye konuştu.

Tarama mamografisinin bu programa dahil olan kadınlar için ücretsiz olduğunu ve katılımın Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandığını anımsatan Meciti, “Bu yılın başından itibaren bu tarama kapsamında 3 binin üzerinde muayene gerçekleştirildi. Mamografi muayenesi protokolünde önemli yenilikler getirdik. Değişiklikler tespit edilen kadınlar, meme için özel bir kabinde ayrı bir odaklı muayene yapmaktadırlar, radyolog gerekli biyopsi ve diğer testler için gerekli yönlendirmeleri vermektedir.” ifadelerini kullandı.

Bu sayede kadınların gereken sağlık hizmetine erişiminin büyük ölçüde kolaylaştığını kaydeden Meciti, önleyici muayenelerin ve kendi sağlığına dikkat etmenin önemine dikkat çekerek, erken teşhisin hayat kurtarabileceğini vurguladı.

Read Previous

Arnavut muhalefet koalisyonunun ismi “Değişim için Avrupa Bağlantısı” oldu

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze’de katliamların durdurulması da bizim boynumuzun borcudur