Kuzey Makedonya Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Bekim Recepi, Adriyatik Denizi’ni Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan üzerinden Karadeniz’e bağlayan Koridor 8 otoyolunun 160 yıllık bir rüya olduğunu söyledi.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Bekim Recepi, MRTV2’deki bir programda yaptığı açıklamada, Koridor 8 otoyolunun önemine vurgu yaparken, birkaç ay önce, fikrin 160 yıllık büyük bir proje olduğuna dair bazı verilerle karşılaştığını belirtti.

Koridor 8’in ülke ekonomisine etki ettiğini ve Balkan ülkeleri ile Kuzey Makedonya arasında bir köprü görevi gördüğünü kaydeden Recepi, “Bu projenin muhalifleri ve engellemek isteyenleri tüm dünya ve Balkan savaşlarında istikrarsız ülkelerdi. Bu stratejik, uluslararası bir pan-Avrupa koridorudur.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu koridorun insanların ve eşyaların hareketini daha kolay ve daha özgür hale getireceğini belirten Recepi, devletlerin ekonomik gelişimini ve ulusların birbirleriyle olan bağlantılarını da etkileyeceğini ifade etti.

Koridor 8, diğer üç koridor olan Koridor 4, Koridor 9 ve 10 ile bağlantılıdır.

Önceki Haber

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’nı ziyaret etti

Sonraki Haber

YTB Başkanı Eren: Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vatandaşlarımızın yanında olacağız