Kosova Hükümeti’nin bugün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, mevcut Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan FETÖ, PKK ve PYD’nin terör örgütü listesinde yer almasını talep etti.

Kabine üyelerinin Savunma ve Güvenlik Stratejisi’ni görüştüğü Bakanlar Kurulu toplantısında, mevcut Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan, FETÖ, PKK ve PYD’nin Kosova’da büyük zararlara neden olabileceğine dikkat çekerek, söz konusu terör gruplarının Kosova’nın Terör Örgütü Listesinde yer alması gerektiğini belirtti.

Bakan Kervan, “DEASH’ın da yer aldığı yıllık istihbarat ve güvenlik politikası platformunun terör örgütleri maddesinde PKK, PYD ve FETÖ’nün de yer alması gerekmektedir. Bu terör örgütleri Kosova’ya da büyük zararlar verebileceğini gözönünde bulundurmamız gerekiyor. PKK ve PYD AB ve ABD’nin terör örgütü listesinde yer almaktadır. Elbetteki, bu terör örgütlerine karşı mücadelede Türkiye ile işbirliğimizi artırmamız gerekmektedir. Terör örgütü listesinde, tüm dünyada suç işleyen PKK, PYD ve FETÖ’nün de yer alması gerekmektedir” dedi.

Mevcut Başbakan Avdullah Hoti, Bakan Kervan’nın talebinin Kosova İstihbarat Ajansı’na iletileceğini belirterek, üyelerinin Savunma ve Güvenlik Stratejisi’ni oylamaya sundu.

Oy çoğunluğu ile kabul edilen Savunma ve Güvenlik Stratejisi ile ilgili Başbakan Hoti, “bu strateji, vatandaşların dışarıdan ve içeriden gelebilecek tehditlere karşı güvenliğini garanti eder. NATO ve AB üyeliğinin yanı sıra çevre, sosyal, piyasa ekonomisi açısından güvenliği artırır. Savunma güvenliği politikalarını tanımlar ve Kosova’nın iyi komşuluk hedeflediğini doğrular” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Önceki Haber

K. Makedonya’da 202 sağlık çalışanı aşılandı

Sonraki Haber

AB ülkelerine iltica başvuruları 2020’de yüzde 31 azaldı