Bakan Faruk Çelik, Kosovalılarla iftarda buluştu

Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlı Urfa’nın Haliliye Belediyesi ve Prizren İslam Birliği tarafından Prizren’de verilen iftara katıldı. Prizren’in tarihi Bayraklı Camisi avlusunda kurulan iftar sofrasında Bakan Çelik yüzlerce vatandaşla birlikte iftar yaptı.

İftar yemeğine, Bakan Faruk Çelik yanısıra, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Devlet Bakanı Rasim Demiri, TBMM ve Kosova Meclisi Milletvekilleri, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Kosova kurum ile kuruluşları ve Türkiye’nin kurum ile kuruluş temsilcileri katıldı.

DSCN1969

Geniş katılımlı iftar yemeğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Kosovaport’a konuşan Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, “Bizim Haliliye Belediyesi olarak bölgemizde yapmış olduğumuz iftar faaliyetlerimiz üç senedir devam etmektedir. Ben Haliliye Belediye Başkanı olarak üç senedir evimde iftar açmadım, sahur yapmadım. Hep halkın arasındaydım. Bugün de nasip oldu evladı fatihanın olduğu balkanlardayız. Ve balkanlarda bu bölgede Murat Hüdavendigar’ın şehrinde iftarımız var. Bu bölgedeki evladı fatihanla kardeş olduğumuzu, kardeşliğimizin birkez daha tesis deildiğini gençlerimizin de görmesini arzu etmekteyiz” dedi.

Ezanın okunmasıyal hep birlikte oruçlar açıldı. İftar yemeği sonrası konuşan Kosova İslam Birliği Başkanı Müftü Naim Ternava , daha büyük Türk milletine, Kosova’ya yapmakta olduğu yardımlardan dolayı teşekkür ederek, 500 yıldır hep birlikte iftar yapıldığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de “Türkiye’den kucak dolusu selamlar getirdik. Biraz önce Prizren’e doğru gelirken sayın Cuöhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aradılar. Buradaki iftarda bulunacağımızı söyledim. Özellikle selamını iletmemi istediler. Unutmayınız ki Kosova’nın kaderi bizim kaderimiz. Kederi bizim kederimiz. Sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüz. Sizin derdiniz bizim derdimiz. Biz sizlere böyle bakıyoruz, samimi olarak bakıyoruz. Kardeş olarak bakıyoruz ve Allah’ın izniyle bundan sonra da kardeş olarak yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Steinmeier: Ayrılma süreci hemen başlamalı

Read Next

Jirinovski: “Ne mutlu Türküm diyene”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *