Bakan Akar’dan Yunanistan’a tepki: Yanlış hesap Ankara’dan döner

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gökçeada’da Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sorularını yanıtladı.

Bakan Akar, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un Bodrum yakınındaki Keçi Adası ziyaretine sert sözlerle tepki gösterdi.

Akar, kara sularını 12 mile çıkarma yönündeki açıklamalara da ”Yanlış adımların ciddi sonuçları olur” sözleriyle yanıt verdi.

”UNUTMAYINIZ Kİ DİYORUZ KOMŞUMUZA YANLIŞ HESAP ANKARA’DAN DÖNER”

Bakan Akar şöyle konuştu:

”Yunanistan’ın adalarda kara sularını 12 mile çıkarması değil 6 milden yukarı herhangi bir şekilde çıkarılmasını katiyen kabul etmediğimizi bunun söz konusu dahi olamayacağını tekrar tekrar söyledik. Bunun anlaşılmasını bekliyoruz. Herhangi bir şekilde bu konuda yanlış bir adımın ciddi sıkıntılar doğuracağına herkesin bilmesi lazım. Unutmayınız ki diyoruz komşumuza yanlış hesap Ankara’dan döner. Kendilerine ait olan adaları bırakıyorlar bizim burnumuzun dibindeki adalarda sürekli bakan düzeyinde askerlerle ziyaretler yapılmakta. Bunlar tahrik değil de nedir?

”TEDBİR ALMAK MECBURİYETİMİZ DOĞAR”

Adaların silahlandırılması, adalara birliklerin konuşlandırılması burnumuzun dibindeki adalara bu şekildeki gelişmeler Türkiye tarafından tehdit risk tehlike olarak algılanmasın mı algılamayalım mı? Bunu söylemeyelim mi? Bizim de tedbir almak mecburiyetimiz doğar. Herhangi bir zafiyetimiz yok. Buna karşı da hem sahada masada gerekli karşılıklar neyse bugüne kadar verdik bundan sonra da vereceğiz. Tarihten ders almanız lazım ve dünün ve bugünün yanlışlarını düzeltmeniz lazım.”

Bakan Akar'dan Yunanistan'a tepki: Yanlış hesap Ankara'dan döner - 1

ŞAM’LA 11 YIL SONRA ÜST DÜZEY TEMAS

Geçtiğimiz günlerde Suriye ile 11 yıl sonra bakan düzeyinde ilk temas sağlandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’nın başkenti Moskova’da Suriyeli mevkidaşı Ali Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Akar yaşanan bu gelişmeyi şu sözlerle değerlendirdi:

”Önce istihbarat birimlerimiz arasında bazı görüşmeler oldu. Bizim bakanlar arası görüşmemiz oldu. Bu süreç meselesi.

”ŞARTLAR OLUŞURSA LİDERLER ARASI GÖRÜŞMELER DE GÜNDEME GELEBİLİR”

Şartlar oluşursa üst düzey liderler arası görüşmeler de gündeme gelebilir. Moskova’daki toplantıda hem Rus hem Suriye tarafı ile görüşlerimizi paylaştık endişelerimizi ifade ettik. Olumsuz dönüş olmadı. Asıl amacımızın terörle mücadele olduğunu söyledik. Hiçbir etnik, dini, mezhepsel grupla sorunumuz yok dedik.”

ntv

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic ile görüştü

Read Next

Kosova’nın kuzeyinde hayat normale döndü