Baerbock: Kosova, vize muafiyeti konusunda üzerine düşeni yaptı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova ziyaretini gerçekleştirmekte olan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’u kabul etti.

Başbakan Albin Kurti ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Avrupa entegrasyon sürecinde Kosova’ya destek talep eden Başbakan Albin Kurti, “Bakan Baerbock’a Kosova’nın istikrarlı bir ortak olduğuna ve bunu Afgan mültecilerin kabulü, Ukrayna’daki kriz ve Rusya’ya yönelik yaptırımlarla kanıtladığımızı belirttim. 20 Ukraynalı gazetecinin kabulü için hazır olduğumuzu ifade ettim. Bizi sayısız projeyle destekleyen Almanya’ya minnettarız. Kendisine ayrıca, hükümetin yolsuzlukla mücadeledeki çalışmaları hakkında bilgi verdim. İkili işbirliğimiz yoğunlaşıyor, Almanya’ya ihracat arttı, ayrıca Almanya’nın Kosova’daki doğrudan yatırımları da arttı. İstihdam ve adalet alanındaki reformlarımız için destek istedim. Kosova, altyapı, enerji ve diğer alanlarda AB fonlarından daha fazla faydalanmalıdır. Kosova tüm Balkanlara umut veren bir Avrupa ülkesidir. Balkanlar’da barışın olması içi AB’nin yardımına ihtiyacımız var. Almanya, AB’nin etkili bir üyesi olarak bu konuda bize yardımcı olabilir. Kosova, Berlin sürecinin bir destekçisidir” dedi.

“Kosova, viza muafiyeti konusunda üzerine düşeni yaptı”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, AB’nin Batı Balkan ülkerine kapılarının açık olduğunu belirterek, Kosova’ya vize muafiyetinin sağlanması konusunda değindi. Alman diplomat, “Kosova bu konuda üzerine düşeni yaptı ve artık AB’nin üzerine düşen görevi yapması gerekmektedir. Yolsuzlukla mücadele  ve hukukun üstünlüğünü güçlendirme sürecinde tam destek veriyoruz. Bunlar çaba gerektiren şeyler, bir gün içerisinde tamamlanamaz. Kosova’nın önünde, AB üyeliği öncesi aday statüsü, aday statüsü öncesinde ise Sırbistan ile diyalog bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

Boşnak lider Bakir İzetbegoviç: FETÖ tehlikeli bir terör örgütü

Read Next

Rusya, Ukrayna’da tek taraflı olarak her gün insani yardım koridorları açacak