Baerbock: Bosna’da barışı tehdit edenlerle mücadele etmek zorundayız

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ile gerçekleştirdiği basın toplantısında Bosna Hersek’te barışı tehdit edenlerle savaşmak zorunda olduklarını söyledi.

Baerbock, “Avrupa’nın savaşın korkunç yüzü ile karşı karşıya olduğu bir zamanda geliyorum. Bosna Hersek’te insanların bu olanlar nedeniyle 90’lı yıllarda babalarının öldürülmesine, kız kardeşleri ve annelerinin tecavüze uğramalarına şahit oldukları dönemleri hatırladıklarının farkındayım. Tam da bu nedenle Ukrayna’da savaş varken Balkanlar’ı ziyaret etmek ve Saraybosna’da olmak çok önemli. Bosna Hersek’te barışı tehdit edenlerle mücadele etmek zorundayız. Ülkeyi istikrarsızlaştıranları değil ülkeye güç katanları destekliyoruz” dedi.

Dün gece Saraybosna’ya gelen Baerbock, “Bir gün gelip de Avrupa’da en önemli gündemin barış ve istikrar olacağı aklımdan bile geçmezdi” diye konuştu.  

Almanya’nın ileride Bosna Hersek ve Batı Balkanlar’daki mevcudiyetini güçlendireceğini ve bu nedenle de Almanya’nın bir Batı Balkanlar Yüksek Temsilciliği oluşturarak bu makama Manuel Sarrazin’i atadığını söyleyen Baerbock, Sarrazin’in görevlendirilmesinin Alman hükümetinin planlarının sadece başlangıcı olduğunu ifade etti.

Baerbock, Ukrayna’daki savaş nedeniyle istikrarın en önemli konu olduğunu ve Bosna Hersek’te genel seçimlerin ertelenmeden ekim ayında yapılmak zorunda olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı başladı

Read Next

Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi