Azem Shkreli edebiyat toplantısına Türkiye’den iki şair katıldı

İpek Belediyesi tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen Azem Shkreli Uluslararası Edebiyat Toplantıları 20-21 Mayıs 2016 tarihlerinde Kosova’nın İpek şehrinde gerçekleştirildi.

Birçok ülkeden şairlerin katıldığı programa bu yıl onur konuğu olarak ünlü Arnavut yazar İsmail Kadare davet edildi. Programa Kosova, Karadağ, Slovenya, Bulgaristan, Amerika’dan katılan şairlerin yanı sıra Türkiye’den de İpek Yunus Emre Enstitüsü aracılığıyla Hüseyin Akın ve Ahmet Murat Özel katılarak şiirlerini seslendirdiler.

IMG_2020

14.Azem Shkreli Uluslar arası Edebiyat Toplantıları, Azem Shkreli’nin Priştine’de yer alan kabrini ziyaretle başladı. Ardından İpek Sanat Galerisinde Kültür Müdürü Engelbert Zefaj tarafından açılışı yapılan programda Hüseyin Akın “Ölürsem Ölürüm” şiiriyle dinleyicileri selamladı ve Kosova’da kendisini evinde gibi hissettiğini ifade etti. Çeşitli söyleşi, konser gibi etkinliklerle süren programda Hüseyin Akın, İpek YEE’de Türkçe öğrenen öğrencilerle edebi bir söyleşi gerçekleştirdi. Öğrencileri şiir ve edebiyat konularında bilgilendiren Akın, herkesin duygularını yazıya dökmesinin önemine değindi.

İkinci gün Priştine YEE Müdürü Dr. Mehmet Ülker, Ahmet Murat, Hüseyin Akın ve İpek YEE okutmanı Erdem Hamaratlı milli şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un baba ocağı Suşitsa Köyü’nü ziyaret ederek Âkif’in hayatta olan akrabaları ile görüştüler. Ardından İpek İstref Begolli Tiyatrosunda Ahmet Murat “Kalbin Kararı” ve Hüseyin Akın “Türkçe Sözlü Hafif Müzik” isimli şiirlerini okudular. Şehir turu ve İpek Sanat Galerisindeki şiir dinletisiyle devam eden program İpek Meydanı’nda gerçekleştirilen şiir dinletisi ve Rugova halk oyunları gösterisi ile son buldu.

Hüseyin Akın, Kosova’ya üçüncü gelişi olduğunu ve hepsinin de şiir programları için olduğunu kaydederek Kosova’nın Balkanlar’da önemli bir ülke olduğunu ifade etti. Ahmet Murat ise Kosova’yı kültürel bir altyapıya sahip ülke olarak niteleyerek Yunus Emre Enstitüsünün misafiri olarak Kosova’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

‘Umutlar bize bağlanmış vaziyette’

Read Next

Bulgaristan meclisi, belediyelerin mali yapısının güçlendirilmesine ilişkin kanun değişikliği kabul etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *