Ayrımcılığı Önleme ve Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu’ndan Bela ve TV21’e özür çağrısı

Kuzey Makedonya Ayrımcılığı Önleme ve Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu, Besa Hareketi Çayır Şubesi Başkanı Valon Bela’nın TV21’de ülkedeki Türklere yönelik söylemlerinin “etnik kökene dayalı taciz” olduğunu belirledi.

Resen yapılan bir şikayet üzerine hareket eden Ayrımcılığı Önleme ve Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu, Valon Bela tarafından ülkedeki Türk toplumu üyelerine karşı etnik köken temelinde tacize uğradığı sonucuna vardı.

Komisyon’dan yapılan açıklamada, “TV 21’deki “Clikplus” adlı münazara programında Valon Bela adlı kişinin Makedonya’daki Türk toplumuna yönelik rahatsız edici konuşma unsurları içeren bir açıklama yaptığı bilgisini aldıktan sonra, Ayrımcılığı Önleme ve Koruma Komisyonu yasal yetkilerine uygun tedbirler aldı ve açıklamayı inceledikten sonra, Ayrımcılığın Önlenmesi ve Korunmasına Dair Kanun’un 10. maddesinin 1. fıkrası uyarınca, Makedonya’daki Türk toplumu üyelerinin insanlık onurunu ihlal etme eğiliminde olan rahatsız edici bir konuşma olduğu sonucuna varıldı.” ifadelerine yer verildi.

Komisyon ayrıca TV21’in münazara programının organizatörü olarak, Valon Bela’nın söz konusu ifadelerini reddetmeyerek, bu tür rahatsız edici konuşmaların doğrudan çok sayıda vatandaşa ulaşması ve bu görüşün sırada 61.000’e görüntülenme, 421 yorum ve 95 kez paylaşılması için koşulları sağladığını tespit etti.

Televizyonun Makedonya’daki Türk etnik topluluğu üyelerinden alenen özür dilememesi ve programı Ayrımcılığı Önleme ve Koruma Yasası’nın 9. maddesi uyarınca sosyal ağ Facebook’tan kaldırmaması nedeniyle Komisyon şu önerilerde bulundu:

– Valon Bela, görüşlerini ifade ettiği için Türk etnik topluluğundan özür dileyecek ve 30 gün içinde TV21’e yazılı bir özür gönderecektir.

– TV21, konuğu ileride herhangi bir nedenle rahatsız edici bir konuşmaya neden olursa, derhal bu tür konuşmalardan uzak durmalı ve konuğu bu tür uygulamalardan kaçınması konusunda uyarmalıdır. Ek olarak, televizyon Valon Bela’nın Türk etnik topluluğundan özür dileyebileceği bir yayın yapmalıdır.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Ayrımcılığı Önleme ve Koruma Yasası’nın 27. maddesinin 4. fıkrası uyarınca sorumluların önerileri yerine getirmemesi halinde hukuki süreç başlatılacağı ifade edildi.

– Olay

Kuzey Makedonya’da yayın yapan TV21 kanalındaki Click Plus programında nüfus sayımı sonuçlarının ele alındığı yayında ülkede Türkler yok sayılmak istenmiş, Besa Hareketi Çayır Şubesi Başkanı Valon Bela Türklerle ilgili olumsuz ifadeler kullanan Valon Bela, “Makedonya’da Türk yoktur.” ibaresini kullanmıştı.

Bela, bazı Arnavutların Türkiye’nin güçlü olmasından dolayı Türk olarak kaydolduğu iddiasında bulunmuştu.

Nüfus sayımı sonuçlarının ele alındığı program boyunca, ülkedeki Türklerin nüfus sayımı sonuçlarını kabul etmemesi ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması üzerinden algı yapılmaya çalışılmıştı.

Söz konusu programa sosyal medyadan tepki yağmıştı.

Read Previous

Motorine yeni zam

Read Next

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Rum kesiminde temaslarda bulunuyor