Avusturya Dışişleri Bakanı Alexandar Schallenberg, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ise görüşmesi ardından Dışişleri Bakanı Donika Gervalla tarafından kabul edildi.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakan Gervalla, Schallenberg ile Kosova-Sırbistan diyaloğunu ve bu sürecin bir an önce sona ermesinin önemini de ele aldıklarını söyleyerek, “Avusturya, Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecinde önemli bir aktör olarak değerlendirilmeyi hak ediyor” dedi.

Gervalla ayrıca, “ AB açısından gerekli bir süreç haline gelen Berlin sürecindeyiz. Avusturya, bölgemizin ve özellikle Kosova’nın çıkarlarını temsil etmek için önemli bir dayanaktır.

Jeopolitik altyapının yeniden yönlendirilmesinin böylesine tarihi bir aşamasında, hata yapmamak için adımlar atmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Avusturya Dışişleri Bakanı ise, Kosova’ya yönelik vize muafiyetinin biran önce gerçekleşmesi gerektiğini ifade ederek, “Ziyaretimi şu anda bilinçli olarak, Avusturya için çok önemli olan bir bölgeye gerçekleştiriyorum.

Moskova’nın bölgeyi istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip olduğunu unutmamalıyız. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının Avrupa Birliği’ni, üyelik hedefi olan ülkelerin dikkate alınması için bir çağrı olarak görmeliyiz” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

İsveç Başbakanı Andersson: Türkiye ile diyaloğu sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum

Sonraki Haber

Bulgaristan Başbakanı Petkov: Şu anda en önemli şey mecliste çoğunluğa sahip olmamızdır