Avustralya’da camiye saldırı

Avustralya’da bir camiye teravih namazı sırasında saldırı düzenledi, otoparkta bir araç atşe verilirken dört araçta da hasar oluştu.

Avustralya’nın batısında Perth kentinde Thornlie Camisi’ni hedef alan İslam karşıtları, teravih namazı kılındığı sırada park halindeki bir aracı ateşe verdi ve caminin dış duvarlarına hakaret içerikli yazılar yazdı.

Perth’ün güneydoğusunda yer alan Avustralya İslam Koleji’ne ait Thornlie Camii’nde teravih namazı kılındığı sırada düzenlenen saldırıda, kundaklanan araç tamamen yanarak kullanılamaz hale gelirken dört aracın da hasar gördüğü belirtildi.

Aracı benzin dökerek yaktıkları tahmin edilen kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilerin cami duvarına da İslam’a hakaret içeren ifadeler yazdığı tespit edildi.

Caminin baş imamı Yahya Adel İbrahim, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, olay sırasında yaklaşık 300 kişinin camide teravih namazı kıldığını, saldırıya rağmen cemaatin içeride kalarak namazlarını tamamladığını söyledi.

Saldırıda cemaatin herhangi bir zarar görmediğini dile getiren İbrahim, “Bu şüphesiz bir nefret suçudur. Saldırının, tek bir kişinin veya grubun eylemi olduğunu düşünüyoruz. Yaşananlara rağmen herkes, teröre boyun eğmemek için namazını bitirmek için camide kaldı.” dedi.

Camiye yapılan saldırıyı kınayan Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, “Avustralya karşılıklı saygı temelleri üzerine kurulmuştur. Bu altın kuraldır. Bu tür saldırıları şiddetle kınıyorum ve esefle karşılıyorum.” açıklamasını yaptı.

Bu arada saldırganların yakalanması için polisin soruşturma başlattığı belirtildi.

Batı Avustralya’nın başkenti Perth’te 2014 yılında benzer saldırılar düzenlenmişti. Aralarında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Süleymaniye Camii’nin de bulunduğu Müslümanlara ait merkezlerin duvarlarına İslam karşıtı yazılar yazılmıştı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Bunu herkes izlemeli ve bilinçlenmeli…

Read Next

Anayasa Mahkemesi Butel’de yerleştirilmek istenen dev haç konusunda kararsız kaldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *