‘Avrupalı Liderler Sığınmacılara Şefkatle Yaklaşmalı’

BM Genel Sekreteri Ban, bazı Avrupa ülkelerinin sınırlarını sığınmacılara kapatmasından endişe duyduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bazı Avrupa ülkelerinin sınırlarını sığınmacılara kapatmasından endişe duyduğunu belirterek, tüm Avrupalı yöneticilerden liderlik sergilemelerini ve sığınmacılara şefkat göstermelerini istedi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Ban, Avrupa’ya doğru hareket eden göçmen ve sığınmacıların giderek kötüleşen koşulları nedeniyle derin endişe duyduğunu kaydetti.

Sığınmacıların birçoğunun işkence, savaş ve insan hakları ihlallerinden kaçtıklarını bildiren Ban, Avrupa ülkelerine uluslararası yükümlülüklerine uyma ve sığınmacıların iltica hakkına saygı gösterme çağrısı yaptı.

Bazı Avrupa ülkelerinin sığınmacılara sınırlarını kapatmasından ve uygulanan kötü muameleden derin endişe duyduğunu ifade eden Ban, tüm Avrupalı liderlerden sığınmacılara şefkatle yaklaşmalarını ve uluslararası yükümlülüklere uygun davranmalarını istedi.

Açıklamada, BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde Genel Sekreter Ban’ın 30 Eylül’de göçmen ve sığınmacıların sorunlarına ilişkin özel toplantı yapacağını ve tüm üyeleri bu toplantıya davet ettiği belirtildi.

 

AA

Read Previous

Spor Toto Süper Lig’de 5.Hafta Geride Kaldı

Read Next

Hahn: AB Ülkeleri Sorumluluk Almak Zorunda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *