Avrupa’da en kirli hava Makedonya’da

Avrupa Çevre Ajansı’nın, bu yılki raporunda, Avrupa’nın en kirli havasına sahip ülke sıralamasında Makedonya birinci yeri aldı. 

Avrupa Çevre Ajansı’nın, bu yılki raporunda, Avrupa’nın en kirli havasına sahip ülke sıralamasında listenin başında Makedonya yer aldı. Makedonya Çevre Bakanlığı ülkedeki bazı noktalarda hava kirliliğini ölçen cihazların çalışmadığını, tamir çalışmalarının devam ettiğini fakat cihazların ne zaman çalışır hale gelecekleri noktasında kesin bilgi olmadığını açıkladı.

Şehir yetkilileri yaptıkları açıklamalarda defalarca kirlilik sorunu çözümünün bir gecede bulunamayacağını tekrarlıyor. Çevre Bakanlığı Genel Sekreteri Ana Petrovska yaptığı açıklamada, hava kirliliği sorununun sadece sözkonusu bakanlığın değil, enerji sektörü, belediyeler, şehir planlaması, ulaşım gibi tüm toplum paydaşlarının sorunu olduğunu söyledi.

 

Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi (MANU) Başkanı Taki Fiti, Makedonya’nın Avrupa standartlarına uygun olarak mükemmel çevre koruma yasalarına sahip olmasına rağmen, bunların uygulanmasının önemli bir sorun olmaya devam ettiğini belirterek, “Ne yazık ki, ülkede çevrenin kalitesi yıllarca bozuldu ve kar etme girişiminde bulunan şirketler çevreyi korumayı unutuyorlar” dedi.

Geçtiğimiz yıllardan bir örnek vermek gerekirse, Makedonya’daki kirli hava sorunu, sonbaharın başlangıcında endişe verici hale geliyor ve sonuçlarını kış döneminde veriyor.

Odun, taşıt ve fabrikaların ısıtılması, kirliliğin başlıca nedenleri arasında gösteriliyor.

 

Read Previous

Karaların artık sadece yüzde 23’ü el değmemiş

Read Next

Kosova, BM gündeminde

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *