Avrupa’da çok sayıda ülke ve kuruluş, Al Jazeera televizyonunun deneyimli muhabiri Şirin Ebu Akile’nin Batı Şeria’da görevi sırasında öldürülmesi olayının şeffaf bir şekilde araştırılmasını ve aydınlatılmasını istedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, Filistinli deneyimli gazetecinin öldürülmesi kuvvetle kınandı ve acilen soruşturma açılması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “Kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma, en kısa sürede olayın aydınlatılması için gereklidir ve sorumlular adalet karşısına çıkarılmalıdır. Gazetecilerin görevlerini yaparken hedef alınması kabul edilemez. Çatışma durumlarını haberleştiren gazetecilerin güvenliği ve korunması her zaman garanti altına alınmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

Almanya

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrea Sasse, Ebu Akile’nin öldürülmesi hakkındaki haberleri not ettiklerini belirterek Alman hükümeti için bu haberlerin “sarsıcı” olduğunu aktardı.

Basın mensuplarının korunmasının hukuk devletinin temel unsuru olduğunu vurgulayan Sasse, “Bu elbette medya temsilcilerinin çatışma durumlarından haber yapabilmelerini ve böylelikle önemli katkı sağlamalarını da içerir. Bu ölümün kapsamlı ve hızlı bir şekilde aydınlatılmasını ve sorumluların hesaba çekilmesini varsayıyoruz ve bekliyoruz.” diye konuştu.

İngiltere

İngiltere’nin Tel Aviv Büyükelçisi Neil Wigan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gazetecilerin güvenli ve özgür bir şekilde işlerini yapmalarına izin verilmesi gerektiğini vurgulayarak, olayla ilgili “hızlı, kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma açılması” çağrısında bulundu.

İngiltere’nin Güney Asya ve İngiliz Milletler Topluluğundan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tarık Ahmed, Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli kadın muhabiri ve ABD vatandaşı Ebu Akile’nin İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmesine tepki gösterdi.

Ahmed, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Ünlü Al Jazeera gazetecisi Ebu Akile’nin Cenin’de öldürüldüğünü duymak şoke etti. Tam bir soruşturma gerekiyor. Gazeteciler, çatışma bölgelerinde hayati işler gerçekleştirdikleri için ve medya özgürlüğünü küresel olarak savunmak için korunmalı.” ifadelerini kullandı.

Fransa

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Al Jazeera televizyonunun deneyimli muhabiri Ebu Akile’nin Batı Şeria’da görevi sırasında öldürülmesi kınandı ve söz konusu olay “şoke edici” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, mümkün olan en kısa zamanda, gazetecinin ölümüne ilişkin koşulların aydınlatılması için şeffaf soruşturma başlatılması çağrısı yapıldı.

Gazetecinin ailesine başsağlığı dileklerine yer verilen açıklamada, yaralanan gazeteci Ali es-Sumudi için de acil şifa temenni edildi.

Hollanda

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin Batı Şeria’daki trajik ölümü şoke etti.” ifadesini kullanırken, “Basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliği özgür ve demokratik bir toplumun ayrılmaz unsurudur.” değerlendirmesinde bulundu.

İspanya

İspanya hükümeti, Aljazeera televizyonu muhabiri Şirin Ebu Akile’nin Filistin’de görevini yaptığı sırada İsrail askerlerince vurularak öldürülmesini “şiddetle kınadığını” açıkladı.

İspanya hükümeti adına Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Akile’nin öldürülmesinin şiddetle kınandığı vurgulanarak “Meydana gelen bu ciddi olayın soruşturulmasını, aydınlatılmasını ve basın özgürlüğüne ve gazetecilerin çalışmalarına saygı gösterilmesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Estonya

Estonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, olayın ardındaki gerçeğin bulunması için iş birliği çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Gazetecilerin güvenliği ve basın özgürlüğü kesinlikle çok önemlidir. Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin vefatından dolayı ailesine başsağlığı dileriz. Bu trajik olayın ardındaki gerçeği bulmak için tüm tarafları iş birliğine çağırıyoruz. #Basın özgürlüğü” ifadelerine yer verildi.

İtalya’daki Yabancı Basın Derneğinden Ebu Akile’nin ölümüne tepki

İtalya’da merkezi başkent Roma’da olan Yabancı Basın Derneği (Stampa Estera) de Twitter hesabından “Meslektaşımız Şirin Ebu Akile’nin trajik ölümüyle şoke olduk. Mesleğimizi çoğu zaman cesaretle, dünyanın her köşesinde tehlikeye meydan okuyarak, maalesef bazen de canlarımızla ödeyerek yapıyoruz.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Genel Sekreteri Anthony Bellanger, Ebu Akile’nin ölümünün “kasıtlı” olduğunu belirtti.

Bellanger’in, IFJ’nin Twitter hesabından paylaşılan açıklamasında, “Bu korkunç cinayetin tüm detayları ortaya çıkarken, (Akile) öldürüldüğünde yanında bulunan gazetecilerin ifadeleri, bir gazetecinin daha kasıtlı ve sistematik olarak hedeflendiğine işaret ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Basın yelekleri giyen gazetecilerin İsrailli keskin nişancılar tarafından hedef alındığı aktarılan açıklamada, “Rusya’nın Ukraynalı gazetecileri hedef almaması için adalet istiyorsak, İsrail’in Filistinli gazetecileri hedef almasına ve öldürmesine bir son vermesini ve adalet talep etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

IFJ, Filistin Gazeteciler Sendikası (PJS) ve Filistinliler için Uluslararası Adalet Merkezi (ICJP) ile nisanın başında İsrail’in Filistin’de çalışan gazetecileri sistematik olarak hedef alması ve medya çalışanlarının öldürülmesi olaylarını gerektiği gibi araştırmamasına karşı Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) resmi şikayette bulunmuştu.

RSF

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de Ebu Akile’nin İsrail askerlerince gerçek mermiyle öldürülmesinin, sivilleri korumayı gerektiren Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi 2222 sayılı kararının açıkça ciddi bir ihlalini teşkil etiğini bildirdi.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire tarafından Twitter’dan yapılan açıklamanın devamında, RSF’nin İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in ülkesinin gazetecinin nasıl öldüğüyle ilgili ortak soruşturmada yer alması önerisinden mutmain olmadığı belirtilerek, en kısa zamanda bağımsız bir uluslararası soruşturmanın başlatılması gerektiği kaydedildi.

Fransa Gazeteciler Birliği

Fransa Ulusal Gazeteciler Birliği-Genel İş Konfederasyonunca (SNJ-CGT ) da Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Filistinli meslektaşımız Şirin Ebu Akile’nin İsrail ordusu tarafından öldürülmesini esef ve şiddetle kınıyoruz. O, mesleğini icra etmek için Cenin’deydi. Gazeteciler hedef değil.” ifadesi kullanıldı.

Uluslararası Basın Enstitüsü: Al Jazeera muhabirini öldürenlerden hesap sorulmalı

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Barbara Trionfi, Al Jazeera televizyonu muhabiri Şirin Ebu Akile’nin, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentinde görevi sırasında öldürülmesinin “uluslararası kurumların da katılımıyla derhal, eksiksiz ve tarafsız bir şekilde soruşturularak, sorumlularından hesap sorulması gerektiğini” söyledi.

Merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan IPI’den yapılan yazılı açıklamada, Al Jazeera televizyonunun kıdemli muhabiri Akile’nin üzerinde basın yazılı çelik yelek ve kask bulunmasına rağmen İsrail ordusunun düzenlediği bir operasyon sırasında öldürülmesinin “kendilerini dehşete düşürdüğü” vurgulandı.

Açıklamada, Al Jazeera’nın olaya ilişkin İsrail güçlerinin açtığı ateşle Akile’nin öldüğü ve bir başka gazeteci Ali es-Sumudi’nin de sırtından yaralandığını aktaran haberine de yer verildi.

Açıklamada ayrıca, gazetecinin ölümüne ilişkin IPI Direktörü Barbara Trionfi’nin görüşleri de paylaşıldı.

“Muhabirin ölümüne ilişkin anlatılanlar tüyler ürpertici”

Trionfi, “Şirin Ebu Akile ile olan ve İsrail ordusunun bir grup Filistinli gazeteciye ateş açılmasından sorumlu olduğunu bildiren kişilerin anlattıkları son derece tüyler ürpertici.” ifadesini kullandı.

Bu olayın basına yönelik korkunç bir saldırı olmakla kalmayacağını aynı zamanda savaş suçuyla eşdeğer olacağını belirten Trionfi, “Şimdi yapılması gereken, tam olarak ne olduğu ve kimin sorumlu olduğunu ortaya çıkartabilmek için Akile’nin öldürülmesine ilişkin uluslararası kurumların da katılımıyla derhal, tarafsız ve bağımsız bir soruşturma yapılması gerekiyor. Sorumlularından hesap sorulmalı.” görüşünü paylaştı.

Önemli isimler tepki gösterdi

Avrupa Birliği (AB) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Sözcüsü Luis Miguel Bueno de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, gazeteci Ebu Akile’nin öldürülmesinden dolayı şokta olduklarını belirterek, hızlı ve bağımsız soruşturma talebinde bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wencesland da Twitter’dan yaptığı açıklamada, olayı kınayarak “hızlı ve kapsamlı soruşturma” çağrısı yaptı.

Wencesland, basın mensuplarının hiçbir şekilde hedef alınmaması gerektiğine dikkati çekti.

Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesi

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak başından ağır yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirmişti.

Ebu Akile’nin hayatını kaybettiği olayda yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan Sumudi’nin durumunun stabil olduğu bildirilmişti.

Al Jazeera’nın ilk nesil saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için uzun süredir bölgede çalışmalar yürütüyordu.

1971 Kudüs doğumlu Ebu Akile, Ürdün’deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu.

Cenin Kampı’na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıkmıştı.

AA

Önceki Haber

Bakan Muş, Bosna Hersek’te Türk iş insanları ile görüştü

Sonraki Haber

AB, Batı Balkan ülkelerine Rusya uyarısında bulundu