Avrupa Parlamentosundan Sırbistan raporu

Avrupa Parlamentosu, Sırbistan’a ilişkin raporunda ülkenin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecinde gerilediğine dikkat çekti.

Slovakyalı milletvekili Vladimir Bilcik tarafından hazırlanan rapor, 508 milletvekilinin desteğiyle kabul edilirken, 76 milletvekili ise raporu desteklemedi.

Sırbistan’ın, Kosova ile ilişkilerini normalleştirme amacıyla yürütülen diyaloğu sonuca bağlaması gerektiği ifade edilen raporda, ülkenin dış ve güvenlik politikasını, AB ile uyumlu hale getirmesi gerektiğine işaret edildi.

Sırbistan’ın demokrasi karşıtı rejimleri desteklemeye devam etmesi durumunda, AB’nin ülkeye sağladığı finansal desteği kısma ihtimalini gözden geçireceği uyarısında bulunulan raporda, Rusya‘daki otokratik rejimle olan yakın ilişkilerin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Raporda, Sırbistan’a, Kosova’nın Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası kuruluşlara üyeliğine ilişkin yasağı kaldırma çağrısında bulunulurken, Kosova’nın AB üyelik sürecinin de Sırbistan ile diyalog sürecine bağlı olduğu vurgulandı.

Avrupa Parlamentosunun raporunda, AB karşıtı ve Rusya yanlısı eski içişleri bakanı Aleksandar Vulin’in, İstihbarat Ajansı’nın başına getirilmesinin endişe verici olduğu kaydedildi.

Balkan News

Read Previous

Türkiye ve Balkanlar’ı yakınlaştıran lider: Recep Tayyip Erdoğan

Read Next

Schmidt, BM Güvenlik Konseyi raporunda Dodik’i eleştirdi