Avrupa Komisyonu (Ak), ülkemizin ceza davaları hakkında bilgi edinme hakkıyla ilgili AB düzenlemelerinin doğru bir şekilde iç hukuka aktarılmasını garanti etmediği için Bulgaristan’a karşı ihlal prosedürü başlatıyor.

2012 yılında kabul edilen bir AB Direktifi, cezai takibata tabi olan kişilerin hakları konusunda doğru ve zamanında bilgilendirilmelerini, bir avukata veya ücretsiz yasal tavsiyeye erişimlerini garanti eder.

AK, ülkemize gönderdiği resmi bildirim mektubunda diğer konulara gelince, ülkemizi henüz AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına yeni tür oturma izni vermeye başlamadığına dair uyardı.

Bu tür belgelere ilişkin yönetmelik, tahrifatı önlemek için 2017 yılında güncellendi ve ek maddeler eklendi. Yeni oturma izni belgelerinin biyometrik verilere dayalı güvenliği iyileştirildi. Tüm AB ülkeleri 10 Temmuz 2020 tarihinden itibaren bu belgeleri çıkarmayı taahhüt etti. Ancak Bulgaristan henüz bunu yapmadı.

Ayrıca AK, gerekçeli görüşünü bildirerek Bulgaristan’ı taşkın riski ön değerlendirmeleri hakkında bilgi vermeye ve gerekirse güncellemeye çağırıyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Türkiye’den Yunanistan’ın Batı Trakya’daki okullarda dini vecibeleri kısıtlayan kararına tepki

Sonraki Haber

Hırvatistan’da uluslararası hafızlık yarışması