Avrupa Komisyonu Bulgaristan’a enerji iletim hattı inşaatı için 30 milyon avro tahsis etti

Avrupa Birliği Komisyonu, Dobruca bölgesi ve Burgaz şehri arasında kurulacak 140 km uzunluğunda enerji iletim hattı çalışmaları için 30 milyon avro tahsis etti.

Bununla ilgili Avrupa Birliği Bulgaristan Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada bu kaynakların tesisin maliyetinin yüzde 50’sini karşılayacağı bildirildi.

Bu enerji iletim hattı rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji taşıyacak. Avrupa Birliği’ne ait Enerji Birliği’nin kurulmasına yönelik sıradaki adım olan bu enerji iletim hattı ülkede enerji ağının kapasitesini de iyileştirecek.

Söz konusu enerji iletim hattının kurulmasına ilişkin proje AB’nin ortak çıkar projelerinden olup, Karadeniz Koridoru projelerinden birisidir. Üç elektrik iletim hattı kurulmasına ilişkin Karadeniz Koridoru projeleriyle Romanya ve Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarının yanı sıra Avrupa’nın diğer kısımları ve Türkiye arasında elektrik taşıma imkanları artırılacak.

Bu tür projelerin, daha güvenli elektrik tedariki, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjinin daha geniş çaplı kullanımı ve sektörde gelecekte ticaret imkanlarının iyileştirilmesi gibi ülkemize ciddi şekilde yararı vardır.

İklim Eylemi ve Enerjiden Sorumlu AB Komiseri Miguel Arias Canete, “Bulgaristan’da yeni kurulacak enerji iletim hattı, enerji değişimi olanaklarını artırıp Güneydoğu Avrupa’dan yeni temiz bir enerji dalgasının naklini sağlayacak. Bu, AB’nin enerji pazarlarının güvenliği ve entegrasyonunun artırılmasını ve aynı zamanda vatandaşların ve işletmelerin ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir enerji sağlanmasını amaçlayan Enerji Birliği Stratejisi’ne uygun düşüyor” diye izah etti.

Bulgaristan Elektrik Sistem İşletmecisi tarafından inşa edilecek enerji iletim hattının 2022 yılından önce devreye sokulması bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Ekonomide en kötümser Yunanlar

Read Next

Saraybosna’da iki Türk filmi yarışacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *