Avrupa Komisyonu Bulgaristan ve Romanya’ya sınır yönetimi için 85 milyon avro verecek

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan ve Romanya ile sınır ve göç yönetimi konusunda iki işbirliği çerçevesi başlatıyor. Bu çerçeveler, iki ülkede bir yıl önce başlatılan hızlı iltica ve geri dönüş prosedürlerine ilişkin pilot projelerin başarılı bir şekilde uygulanması üzerine inşa edilmiştir.

Komisyon, Bulgaristan ve Romanya’nın AB’nin dış sınırlarını ve göçü yönetmeye yönelik ortak çabalara yeni bir ivme kazandırdığına dikkat çekiyor. Bugün üzerinde anlaşmaya varılan işbirliği çerçeveleri aracılığıyla bu çabalara daha fazla katkıda bulunacaklar.

Çerçevenin odak noktası iki hedef olacaktır. Birincisi, Schengen bölgesinde sınır yönetimi, sığınma ve göçmen kabulü, geri dönüş sistemi ve güçlendirilmiş polis işbirliği alanlarında güçlendirilmiş tedbirlerin desteklenmesi. İkinci olarak, özellikle ulusal planların uygulanmasına ilişkin olarak, Bulgaristan ve Romanya’da yeni Göç ve İltica Paktı’nın uygulanmasına yönelik hazırlıkların başlatılması.

İşbirliği çerçevesi, Schengen mevzuatının her iki ülkede de tam olarak uygulanacağı ve 31 Mart itibarıyla iç hava ve deniz sınır kontrollerinin kaldırılacağı gerçeğini dikkate alıyor. Tüm bunların arka planında, çerçeveler üye ülkeler arasında daha da güçlü bir işbirliğini de içeriyor. Bu öncelikle sınır ötesi zorluklarla başa çıkmak için polis etkileşimleriyle ilgilidir.

Komisyon bugün, AB’nin dış sınırlarında ülkelerin kapasitelerini güçlendirmek üzere 2021-2027 dönemi için Sınır ve Vize Yönetimi Mali Yardım Aracı kapsamında 85 milyon Avroluk fon sağlamaya başlıyor.

Bulgaristan ve Romanya, mevcut sınır gözetleme sistemlerini genişletmek veya yükseltmek, termal gözetleme sistemleri de dahil olmak üzere ulaşım araçları, hareket algılama ve termal görüntüleme kameraları gibi operasyonel ekipmanlar satın almak ve sistemlerin geliştirilmesi ve yükseltilmesi için ek finansman başvurusunda bulunabilir.
Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da görevli Türk askeri hayatını kaybetti

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile görüştü