23 Eylül’de Avrupa Komisyonu, Bulgaristan ve Romanya için İşbirliği ve Doğrulama Mekanizmasından çok daha geniş bir kapsama sahip olan ve tüm AB üye devletlerine eşit şekilde uygulanacak olan Yeni Hukukun Üstünlüğü Mekanizması hakkında bir rapor sunacak.

Renew Europe grubu raportörü İlhan Küçük, AB’nin üye devletler ve Birlik kurumları tarafından temel değerlere uyulmasının düzenli olarak izlenmesi için yasal olarak bağlayıcı bir mekanizmaya henüz sahip olmadığını hatırlatıyor.

2016 yılında, Sophie in-Veld raporunun desteklendiğini ve bir Birlik Paktı demokrasi, hukukun üstünlüğü ve temel haklar üzerine kurumlar arası bir anlaşma şeklinde, tüm Üye Devletlerdeki gelişmeleri izlemek için açık, objektif kriterler içeren bağlayıcı bir mekanizma çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Küçük, Avrupa Komisyonu Hukuk İşleri Komitesi’ndeki önerisini, Antlaşmaların koruyucusu olarak, AB Temel Haklar Şartı’nın uygulanmasına ilişkin çalışmalarını hızlandırmaya ve yeni mekanizma çerçevesinde Üye Devletler ile ulusal yasal ve adli tedbir ve uygulamaların Şart’ın hükümlerine ve temel haklara uygun olmasını sağlamak için izleme ve diyalog kurmaya çağırıyor. Aynı zaman net göstergeler ve muhafaza altına alınmış takip tedbirleri eksikliği nedeniyle Bulgaristan ve Romanya için İşbirliği ve Doğrulama Mekanizmasının yalnızca siyasi konuşma amacıyla kullanılmamasını öneriyor.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Türk Hava Yolları, Balkan Kupası şampiyonluğu için Sırbistan deplasmanında

Sonraki Haber

Kosova’da günlük vaka sayısındaki düşüş sürüyor