Avrupa İnsan Hakları Komiseri Mijatoviç’ten Yunanistan’a çağrı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç, Yunanistan’a gazeteci ve insan hakları savunucularının güvenli ve özgürce çalışabilmelerini sağlaması çağrısında bulundu. 

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Yunan makamlarına yönelik, “insan hakları savunucuları ve gazetecilerin, ülkede rahat çalışmaları için elverişli bir ortam sağlayarak, yaptıkları işin önemini alenen kabul ederek, gerekli tedbirlerin alınması ve güven ortamının sağlanmasını talep eden yazılı bir bildiri yayınladı. 

Devlet Haber Ajansı AMNA’da yer alan habere göre Mijatoviç’in yayınladığı yazılı bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Yunanistan’da insan hakları savunucuları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazetecilerin çalışmalarına yönelik düşmanca bir ortamın olduğuuna şahit oluyoruz. Bu olay birkaç yıldır endişe konusu olmuştur. 

İnsan haklarını savunan kişileri hedef alan karalama kampanyaları, hantal STK kayıt prosedürleri ve yersiz baskılar,gazetecilere yönelik suçlamalar, insan haklarının korunmasını baltalamıştır. 

Mültecilere, sığınmacılara ve göçmenlere yardım eden kişilerin ve Yunanistan’da insan haklarını savunan ve destekleyen aktivistlerin kriminalize edilmesi bu eğilimin bir parçasıdır.

Benzer durumları, Avrupa Konseyi’ne üye diğer ülkelerde de gözlemledim.

Mayıs 2021’de Yunan makamlarına gönderdiğim bir mektupta ve 2022’de geri itmelerin sona erdirilmesine ilişkin Tavsiye Kararında da vurguladığım gibi, devletlerin insan haklarını koruyan yasal bir çerçeve oluşturma ve insan hakları savunucuları ile sivil toplumun çalışmalarına elverişli bir ortam hazırlamakla yükümlüdür. 

Ne yazık ki, bir arama kurtarma STK’sının 24 gönüllüsünün ve Ofisimin uzun süredir ortağı olan Panayote Dimitras gibi diğer insan hakları savunucularının kovuşturmaları aksini ispatlamaktadır.

İnsan hakları savunucularını ve dayanışma eylemlerinde bulunan bireyleri hedef almak, hem devletlerin uluslararası yükümlülükleriyle bağdaşmaz hem de insan hakları çalışmaları üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir.” 

milletgazetesi.gr

Read Previous

Mehmetçik’ten sıfırın altında 20 derece ve 4,5 metre kar altında vatan nöbeti

Read Next

Tarladan eve poşetle doğal gaz taşıyorlar