Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Kuzey Makedonya arasında AB’ye katılımı teşvik etmek için altyapı, yatırım ve kapsayıcı büyümeye odaklanan mutabakat muhtırası imzalandı.

Söz konusu anlaşma Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso arasında AB Üsküp Büyükelçisi David Geer ve Maliye Bakanı Fatmir Besimi’nin katılımıyla imzalandı.

Muhtıranın amacının ülkenin Avrupa Birliği’ne katılımını teşvik etmek için EBRD ile iş birliğini güçlendirmek olduğu belirtildi.

İş birliği için minnettarlığını ifade eden Başbakan Zaev, Mutabakat Muhtırasındaki önceliklerin gerçekleştirilmesinin, hukukun üstünlüğünün vurgulanmasının, yolsuzluğun azaltılmasının, şeffaflığın güçlendirilmesinin ve kayıt dışı ya da gri ekonomi sorununun çözülmesinin yatırım faaliyetlerini artırmanın ön şartı olarak önemini vurguladı.

Zaev, KOVİD-19’un neden olduğu salgınla ilgili sayısız zorluk ve belirsizliğe rağmen, Hükümetin orta ve uzun vadedeki çabalarının genel ekonomik büyümeye katkıda bulunmaya yönelik sistematik önlemlerden geçtiğini vurguladı.

EBRD Başkanı Basso da imzayı memnuniyetle karşıladı ve Kuzey Makedonya’nın AB üyeliğinde attığı adımlardan cesaret aldıklarını vurguladı.

Basso, “Bu hayati çabaları katkılarımızla desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Daha fazla katılım gerektiren bu zamanlarda sadece mevcut zorlukları ele almak için değil, aynı zamanda ülkenin uzun vadeli hedeflerini görmek için birlikte çalışmak her zamankinden daha önemli.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

YTB Başkanı Eren, Batı Trakya Türkleri ve eğitim sorunları ile ilgili makale kaleme aldı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da otel ve restoran sahipleri, devletten ek destek talep etti