Avrupa İltica Başvurularının Yüzde 70’ini Reddediyor

İltica Enformasyon Veritabanı’nın araştırması, Avrupa’ya gelen sığınmacıların iltica başvurularının ortalama yüzde 70’inin reddedildiğini ortaya koydu.

Avrupa Mülteci ve Sürgün Konseyi’ne (ECRE) bağlı olarak araştırmalar yapan İltica Enformasyon Veritabanı’na (AIDA) göre sığınmacıların genel olarak yüzde 70’i reddediliyor. Verilere göre Macaristan yapılan başvuruların yüzde 90’ını, Yunanistan yüzde 81’ini, Fransa yüzde 78’ini, Avusturya yüzde 72’sini, İngiltere ve İtalya yüzde 62’sini ve Almanya yüzde 52’sini reddediyor. Ölümü göze alarak Avrupa’ya ulaşan ve iltica başvurusu reddilen sığınmacılar ya yeniden ülkelerine dönüyor ya da tutuklanıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında en fazla sığınmacıya iltica hakkı veren Almanya, 2014’deki başvurularda 128 bin 911 sığınmacıdan 33 bin 310’unu kabul ederken, 43 bin başvuruyu reddetti. Diğer başvurular ise değerlendiriliyor.

Geçen yıl Yunanistan’a ulaşan sığınmacılardan 9 bin 432’si iltica talebinde bulundu ve sadece 2 bin 75 kişi mülteci olarak kabul edildi. 2013’de ise toplam 13 bin 289 kişi sığınma başvurusunda bulunmuş ve bin 764’üne iltica hakkı tanınmıştı.

Macaristan ise 2014’de sığınma başvurusu yapan yaklaşık 42 bin kişiden sadece 240 tanesini mülteci olarak kabul etti.

Geçen yıl 28 bin sığınma başvurusu yapılan Avusturya’da, 2013 yılında 17 bin 500 iltica başvurusu yapılmış ve bunun 4 bin 130’u kabul edilmişti.

Sığınmacı akını devam ediyor

Öte yandan sığınmacıların Avrupa’ya yolculuğu engellere rağmen devam ediyor. Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Avusturya’ya ulaşmak isteyen sığınmacılar, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Macaristan güzergahını kullanıyor. Uluslararası medyada sığınmacılara uygulanan insanlık dışı muamelelerin yer almasının ardından sınırlarda geçişlere izin verilmişti. Yaklaşık 4 gün süren kısmi rahatlama, yeniden yerini sınır kontrollerine bıraktı.

8 ayda 366 bin sığınmacı Avrupa’ya ulaştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre son 8 ay içerisinde 366 bin 402 sığınmacı Avrupa’ya ulaştı, 2 bin 800 sığınmacı ise Akdeniz’de can verdi. 2014’de 219 bin sığınmacı Avrupa’ya ulaşmış, 3 bin 500 kişi yollarda yaşamını yitirmişti.

Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacıların ilk durağı olarak bilinen Yunanistan’a son 8 ayda 244 bin 855 kişi ulaştı. Aynı dönemde İtalya’ya 119 bin 500, İspanya’ya 1 bin 953 ve Malta’ya 94 sığınmacı giriş yaptı.

Bu yıl deniz yoluyla Yunanistan’a gelen göçmen sayısı 124 bine ulaşırken, son 5 günde 15 bin, sadece temmuz ayında 50 bin sığınmacı Yunanistan’a giriş yaptı.

Makedonya ve Sırbistan transit ülke

Yunanistan’dan sonra sığınmacıların hedefindeki ülkeler Makedonya ve Sırbistan. Sığınmacılar, Makedonya ve Sırbistan’ı daha batıya gidebilmek için transit ülkeler olarak kullanıyor. BM verilerine göre günlük ortalama 3 bin sığınmacı Makedonya’dan Sırbistan’a, Sırbistan’dan Macaristan’a geçiyor. Mayıs ayında günlük geçişlerin 200 civarında olduğu belirtiliyor.

Makedonya’nın güneyindeki Gevgeli tren istasyonuna gelen sığınmacılar, buradan trenlerle Sırbistan sınırına, oradan da yürüyerek Sırbistan’a geçiyor. Sırbistan üzerinden Macaristan sınırına gelen sığınmacılar, buradan kaçak yollardan Macaristan’a geçiyor.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvitsa Daçiç, 2015 yılı içerisinde 120 binden fazla sığınmacının Sırbistan topraklarından geçtiğini ve bunlardan sadece 500’ünün sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Macaristan AB’ye açılan kapı

Sığınmacılar, Avrupa Birliği üyesi Macaristan’ı AB’ye açılan kapı olarak görüyor. Macaristan Göçmenlik Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre 2015 yılı başından bu yana ülkeye giren sığınmacıların sayısı 169 bin 337’ye ulaştı.

Sığınmacı akınını engellemek isteyen Macaristan hükümeti, Sırbistan sınırına 4 metre yüksekliğinde ve 175 kilometre uzunluğunde tel çit çekme işlemlerini hızlandırdı. AB üyesi ülkelerin eleştirilerine maruz kalan ve artan sığınmacıları kontrol edemeyen hükümet, Almanya ve Avusturya hükümetlerinin ortak girişimiyle sığınmacıların geçişine 4 günlüğüne izin verdi. Bu süreçte yaklaşık 20 bin sığınmacı Avusturya üzerinden Almanya’ya geçti.

Avusturya

Sığınmacılar, Macaristan üzerinden Avusturya’ya, buradan da Almanya’ya geçmek istiyor. Budapeşte’den otobüs ve trenlerle Viyana’ya getirilen ve buradan Münih’e gönderilen sığınmacıların yolculuğu, 4’üncü günün sonunda sona erdi. Sınırdaki kontroller yeniden artırıldı.

Son 4 gün içerisinde yaklaşık 20 bin sığınmacı, Avusturya üzerinden Almanya’nın Münih kentine geçti. Bu süreçte Avusturya’ya sadece 80 sığınmacı iltica başvurusunda bulundu. Ülkeye yıl başından bu yana kaçak yollardan girerek sığınma talebinde bulunanların sayısının 25 bine ulaştığı ve bu sayının yıl sonuna kadar 60 bine çıkması bekleniyor.

Hedef ülke Almanya

Sığınmacıların en fazla gitmek istediği ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya, bu yıl sonuna kadar 800 bin sığınmacı almayı planladığını açıklamıştı. Son bir hafta içerisinde Almanya’ya 30 binin üzerinde sığınmacı geçiş yaptı.

Almanya İçişleri Bakanlığı, Ocak-Temmuz 2015 tarihleri arasında ülkeye 218 bin 221 iltica başvurusu yapıldığını bildirdi.

Öneri var, mutabakat yok

Avrupa, sığınmacı sorununa bir an evvel çözüm bulmak istiyor ancak Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında sığınmacı sorunun nasıl çözüleceği konusunda mutabakat bulunmuyor. Almanya, Fransa ve Avusturya, sığınmacıların üye ülkelere adil bir şekilde dağılımını öngören zorunlu kota sisteminde ısrar ederken, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkeler zorunlu kota sistemini reddediyor.

 

AA

Read Previous

ADEKSAM’dan Kırtasiye Yardımı

Read Next

Macar Gazeteciden Mülteciye Tekme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *