“Avrupa entegrasyonuna verilen desteği çantada keklik göremeyiz çünkü vatandaşların sabrı tükeniyor”

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Avrupa entegrasyonuna verilen desteğin çantada keklik görülmemesi gerektiğini çünkü vatandaşların sabrı tükendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Avrupa İşleri Sekreterliği tarafından düzenlenen ve Avrupa Komisyonu’nun Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin 2022 ilerlemesine Raporuna adanmış “Avrupa yolunda: yeni reformlar, yeni fırsatlar” etkinliğinde konuşma gerçekleştirdi.

İki gün önce Avrupa Komisyonu’nun Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonunda kaydettiği ilerlemeye ilişkin son raporunu aldıklarını anımsatan Pendarovski, “Daha önceki tüm raporlarda olduğu gibi ve birçoğuna sahibiz, iç reform sürecinin durumuna ilişkin gerçek değerlendirmeler içeriyor. Ama öncekinden farklı olarak, bence bu raporla ilgili üç yeni nokta var.” ifadelerini kullandı.

Müzakerelerin açılmasının raporun ağırlığını ve alaka düzeyini artırdığını söyleyen Pendarovski, “Bu yılın Temmuz ayındaki hükümetler arası konferans, bizim için nesnel olarak tarihi bir dönüm noktasını temsil etti, çünkü entegrasyonların yeni, temel aşamasını işaret etti. Böylece Rapor, ilk kez ödevimizin yanı sıra Avrupa Birliği’nin de sürece çok daha aktif olarak dahil olması için bir zorunluluk haline geldi. Tarama, tüm sistematik başarısızlıklarımızı kesin olarak işaretleyecek ve toplumun daha fazla dönüşümü için ölçütleri tanımlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Raporu emsali olmayan karmaşık bir jeopolitik bağlam koşullarında alındığını kaydeden Pendarovski, “Avrupa ve dünya, başlangıçta salgının neden olduğu, ancak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı nedeniyle büyük ölçüde derinleşen derin bir ekonomik ve enerji kriziyle karşı karşıya. Rapor, Avrupa dış ve güvenlik politikası alanında, tüm üye devletlerin sahip olmadığı Birlik ile yüzde 100 uyumlu olduğumuzu açıkça belirtiyor.” diye konuştu.

Read Previous

Fatih Terim’e Bosna-Hersek’ten anlamlı ödül

Read Next

Gir De Gör