Avrupa Cephesi İttifakı, Üsküp’te merkezi mitingini düzenledi

Kuzey Makedonya’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yaklaşırken, siyasi parti ve adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor.  

Çok sayıda Türk milletvekili adayının yer aldığı Avrupa Cephesi İttifakı, bu akşam Üsküp’teki Makedonya Meydanı’nda, koalisyonu destekleyen binlerce vatandaşın katılımıyla merkezi miting düzenledi.

Mitingde BDİ Genel Başkanı Ali Ahmeti ve Avrupa Cephesi koalisyonunda yer alan Ziadin Sela, Menduh Thaçi, Skender Recepi Zejd, Arjanit Hoxha, Beycan İlyas, Münir Kolaşinac, Fatima Osmanovska, Prof. Dr. Süleyman Baki, Salih Murat, Başbakan Talat Caferi, Cumhurbaşkanı adayı Bujar Osmani, bakanlar, milletvekilleri ve on binler katıldı.

Ali Ahmeti burada yaptığı konuşmada, geleceğin ancak AB üyeliğiyle mümkün olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Süleyman Baki’nin Liste Taşıyıcısı olduğu 3. Seçim Bölgesi’nde Avrupa Cephesi’nin milletvekili çıkaramaması için birlik ve beraberlik çağrısında bulunan VMRO DPMNE lideri Hristijan Mickoski’ye tepki gösteren Ahmeti, “Hıristiyan, bizde bir atasözü vardır taş üstüne taş kale olur; söz üstüne sözle bela çıkar. Sözlerini ölç, bela başlatma çünkü gençsin ve hala kötü bir kelime dağarcığın var.” ifadelerini kullandı.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, 24 Nisan ve 8 Mayıs’ta Avrupa Cephesi koalisyonuna oy vererek geleceğimize ve bizden sonraki nesillere oy verileceğinin altını çizdi.

Kampanya sırasında gördüğüm coşku ve bugün burada toplanan kalabalığı görünce milletimizin kararını çoktan vermiş olduğunu gördüğünü söyleyen İlyas, “Avrupa Cephesi koalisyonu 24 Nisan ve 8 Mayıs’ta zafer ilan edecek. Ülkemiz tarihi bir dönemin eşiğindedir. Bugün seçim günü burada bulunan herkes, tüm gücüyle, koşulsuz olarak seferber olmalı, iradesini sandıkta yansıtmalı ve geleceğimizde söz sahibi olmalıdır. Unutmayın: 24 Nisan ve 8 Mayıs’ta Avrupa Cephesi koalisyonuna oy vererek geleceğimize ve bizden sonraki nesillere oy vermiş olacağız. Avrupa Cephesi koalisyonu ülkemizin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini garanti etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Halk Hareketi lideri Skender Recepi Zejd, Avrupa Cephesi’nin hem bir rekabet hem de siyasi bir mücadele olduğunun altını çizdi.

İlk defa Arnavutlar Boşnaklarla, Türklerle ve Romanlarla birlikte değerlerimizi ve ailelerimizi koruyacak, Avrupa standartlarını sistematize edecek bir cephenin parçası oluyor, biz de bu değerlerin savunucusu olacaklarının altını çizen Zejd, “Milliyetçi Makedon muhalefetinin talepleri kabul edilemez. Özellikle 3. Seçim Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlara samimiyetle sesleniyorum, Liste taşıyıcımız Prof. Süleyman Baki’yi destekleyelim. Kendisi şüphesiz ki 3. Seçim Bölgesi’ndeki diğer tüm listelerden daha iyi adaydır. Makedon muhalefetine Makedon olmayanların o bölgedede yaşadığını kanıtlayalım.” şeklinde konuştu.

Read Previous

Kosova’da Arnavut Belediye Başkanlarının Görevden Alınması Seçimi Sırpların Boykotuyla Sonuçlandı

Read Next

Türk komutanlar Yunanistan’da