Avrupa Bankası, Prizren’de enerji için 6 milyon avro destekte bulunacak

Kosova Maliye ve Çalışma Bakanı Hekuran Murati ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Alain Pilloux, Prizren’e yönelik Enerji Verimliliği Anlaşması’nı imzaladı.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu anlaşmanın tutarının, yüzde  20’lik bölümü hibe olmak üzere, 6 milyon 315 bin avro olduğu belirtildi.

Anlaşmanın imzalanması vesilesiyle Bakan Murati, Kosova’nın enerji geçişi ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın ilerlemesi için önemli bir ortak olarak Avrupa Bankası  ile işbirliğine övgüde bulundu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Alain Pilloux,  yakın zamana kadar linyitsiz enerji geleceğini hayal edemeyen bir ülke için Kosova’nın kaydettiği ilerlemenin bundan daha büyük olamayacağını söyledi. Pilloux ayrıca, Kosova’nın zaten her ülkenin izlemesi gereken bir model, verimli enerji ile yenilenebilir enerjinin birleşimi üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığını vurguladı.

Bu anlaşma ile finanse edilen proje, anaokulları, okullar ve birinci basamak sağlık merkezleri dahil olmak üzere 100 belediye tesisinde verimlilik önlemlerinin uygulanmasını öngörmektedir. Önerilen verimlilik önlemleri arasında ısıtma sistemlerinin iyileştirilmesi ve değiştirilmesi, binaların ısı yalıtımı ve enerji verimli pencere ve kapıların montajı yer alıyor.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hırvatistan’dan Macaristan Başbakanı Orban’a tepki

Read Next

Selçuklu Belediyesi ve Bosna Hersek arasındaki gönül bağları güçleniyor