Avni Engüllü’nün son kitabı Divan Yayıncılık’tan çıktı

Kuzey Makedonyalı Türk şair ve yazar Avni Engüllü’nün son kitabı “Mütemmim Cüzler” şiir kitabı  Divan Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Divan Yayıncılık’tan kitapla ilgili yapılan paylaşımda, “Kendine genç nesil yazarların eserlerini yayınlama misyonu edinen Divan Yayıncılık aynı zamanda değerli edebiyatçı üstadlarımızın gün yüzü görmeyi bekleyen eserlerini yayınlamayı kendisine vazife edinmiştir.” denildi.

Bu değerli eseri edebiyat camiasına armağan eden Avni Engüllü’ye teşekkür edilen açıklamada, “Bu vesileyle üstad Avni Engüllü’nün en yeni şiirlerinin yer aldığı ve Divan Yayıncılık tarafından yayına hazırlanıp basılan “Mütemmim Cüzler” şiir kitabının tüm edebiyatseverlere hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kitabın Takdim bölümünde şu ifadelere yer verildi:

“Balkanlarda Türkçe edebiyatın varlığını devam ettirmesi ve gelecek nesillere aktarılması bakımından değerli yazar, şair ve hikâyeci ustalarımızın büyük emekleri vardır. Bu topraklarda büyük bedeller ödeyerek Türkçe ses bayrağını daima yükseklerde tutan, Türkçe’nin gür sesini haykıran ve haykırmaya devam eden tüm edebiyatçı üstadlarımıza minnetarız. Hiç şüphe yok ki Avni Engüllü, o büyük üstadlarımızın başında gelmektedir.

Avni Engüllü uzun yıllardır edebiyatçı, gazeteci-yazar ve siyasetçi kimliğiyle toplumumuzun kültür, edebiyat ve sanat camiasında takdir edilesi başarılara imza atmıştır. Yayınlamış olduğu eserlerle dönemin edebiyat ortamına yeni soluklar kazandırmış, genç nesilleri etkilemiştir.

Kendine genç nesil yazarların eserlerini yayınlama misyonu edinen Divan Yayıncılık aynı zamanda değerli edebiyatçı üstadlarımızın gün yüzü görmeyi bekleyen eserlerini yayınlamayı kendisine vazife edinmiştir. Bu vesileyle Avni Engüllü’nün en yeni şiirlerinin yer aldığı ve Divan Yayıncılık tarafından yayına hazırlanıp basılan “Mütemmim Cüzler” şiir kitabının tüm edebiyatseverlere hayırlı olmasını diliyoruz. Bu değerli eseri edebiyat camiamıza armağan ettiği için Avni Engüllü’ye teşekkürlerimizi sunarız.

Ayrıca, bu eserin yayınlanmasındaki katkılarından dolayı Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı’na müteşekkir olduğumuzu beyan etmek isteriz.

Divan Yayıncılık olarak Balkanlardaki varlığımızı, kimliğimizi, değerlerimizi, sesimizi, duruşumuzu, yönümüzü hatırlamak ve hatırlatmak adına yayınlarımıza aralıksız devam edeceğiz.”

– Avni Engüllü kimdir?

Makedonya Cumhuriyeti’nde Türkçe yazılan edebiyatın oluşumuna katkı sunan, bu edebiyata renklilik ve çok seslilik kazandıran 1970’ler kuşağından sayılmaktadır.

Edebiyatın asırlarca önem gördüğü tarihi şehir Üsküp’te, şiir ve öykü dalında ürün vermektedir. Yazdıkları değişik dergi ve gazetelerde yer aldı. T.C. Kültür Bakanlığı’nın Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi’nde kendisine yer verilen A. Engüllü’nün yayınlanan kitapları şunlardır:

İlk (şiirler, 1972), Söğütaltı (hikâyeler, 1974), Mete (çocuk şiirleri, 1983), Dört Mevsim (çocuk şiirleri, 1984), İn Misin Cin Misin (şiirler, 1985), Yarı Kalan Düşünceler (nesir şiir, 1994), Demet Demet (yayınlanmış kitaplardan seçmeler, 1995), Yarı Kalan Mısralar (nesir şiir, 2004), Dermeyan (köşe yazıları, 2009). Ayrıca Makedonya’da Türkçe eğitim yapan ilkokullar için Türkülerle Büyüyelim ilk ve maalesef son Türkçe müzik dersi kitabını Ramadan Şükrü ile beraber hazırlayıp yayınladı.

Kendisi çeviriyle de uğraşan yazarın şiir ve düz yazı çevirileri de vardır. Kitap olarak Makedon yazarı Pero Korobar’ın Ratsin eserini Türkçeye çevirmekle Makedon şairi Koço Ratsin’in şiirini dilimize kazandırmıştır. Necat İbrişimoviç’in Uğursuz tiyatro eserini de çeviren A. Engüllü’nün birçok çevirilerine Radyo Tiyatro dalında da rastlamaktayız.

Makedonya Yazarlar Birliği ve Makedonya PEN Merkezi üyesidir.

Makedonya’da düzenlenen dünyaca ünlü Struga Şiir Akşamları şiir festivalinde görev yaptı. Gerek Makedonya Yazarlar Birliği, gerekse Struga Şiir Akşamları ödül kurullarında üyeydi. Makedonya Yazarlar Birliği ve Makedonya PEN Merkezi’nde değişik görevlerde bulundu. Halen Makedonya PEN Merkezi Yürütme Kurulu üyesidir.

Gazetecilik alanında da ün yapmıştır. 1968 yılında Makedonya Devlet Radyosu’nda kadrolu olarak başlattığı gazeteciliği ile Makedonya radyoculuğunda bilinen bir ad oldu.

Radyo gazeteciliğindeki branşı belgesel programlar olmakla, gazeteciliğin diğer alanlarında da verimliydi. Özellikle gezi programları hazırladı, film, tiyatro ve edebiyat eleştirmenliği yaptı. Radyo Dram ve Çocuk Radyo Dramları çalışmalarıyla radyoculukta ayrı bir dalda ciddi çalışmaları oldu. Radyoda Kültür Sanat Eğitim ve Bilim Bölümü başkanlığı, Genel Program Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Radyo yapımcılığında hazırladığı programlarla çok sayıda ödüle sahiptir. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Makedonya Gazeteciler Birliği (MGB) üyesidir.

A. Engüllü Makedonya’da siyasi ve kültürel faaliyetlerde de bulunmaktadır.

Makedonya’da Türkler arasında ilk resmi siyasi teşkilatlanma anlamına gelen Türk Demokratik Birliği (TDB) adlı siyasi derneğin kurucularından olup, bu derneğin genel sekreterliğini, 1. kurultaydan itibaren genel başkanlığını yaptı. Aynı derneğin partiye dönüşmesi çalışmalarını yönetti ve Türk Demokratik Partisi’si (TDP) kurucu başkanıdır.

‘Yeni Yol’ Kültür Sanat Derneği, ‘Orhan Veli Kanık’ Yazın Oyun Topluluğu, Makedonya Türk Kültür Merkezi’nin başkanlığını üstlendi.

Makedonya İslam Camiası Meclisi (MİC-MİB), daha sonra MİC Meşihatı, ondan sonra da MİC Meclis-i Şura üyesiydi.

Arada Üsküp Müftülüğü üyesi ve bir dönem aynı müftülüğün Vakıflar Kurulu başkanlığını yaptı.

1991 Yılında Makedonya’da kurulan ve önce Bosna, sonra Kosova, daha sonra da Arnavutluk’ta ve Makedonya iç savaşında özellikle mültecilerin barındırılmasında katkısı olan ‘El Hilal’ Yardımlaşma Teşkilatı’nın kurucularından olup, 12 yıl teşkilatın başkan vekilliği görevinde bulundu.

2006/7 öğretim yılında kurulan ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin açılmasını sağlayan Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucularındandır. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin Kurucu Vakfı ve Üniversitenin Meclisi ve Yönetim Kurulu üyesidir. Toplumsal ve kültürel hayatta bir çok ödül ve takdire layık görülen Avni Engüllü emeklidir. Evli, ikisi kız, biri oğlan üç çocuk babasıdır.

Read Previous

Üsküp’teki toplu taşıma sorunu çözüldü

Read Next

Kalkandelen Maarif Okulu’nda kermes düzenlendi