Atina’dan Kosova’yı tanıması talep edildi

Yunanistan’ı ziyaret ederek, Dışişleri bakanı Dendias ve milletvekilleriyle ayrı ayrı temaslarda bulunan Kosova Başbakan Yardımcısı Besnik Bislim, “Kathimerini” gazetesine mülakat verdi.

Gazteye önemli açıklamalarda bulunan Bislimi, hem Yunanistan , hem de Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (GKRY) mesajlarda bulunarak, Atina’nın Kosova’yı tanıması kararını verme zamanı geldiğini, GKRY’da Kosova davasıyla paralelliklerden kaçınması gerektiğini belirtti.

Çok okunan Kathimerini gazetesine verdiği mülakatta Yunanistan’ın Kosova’yı tanıma olasılığına değinen Kosova Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, “Atina ile dostluğumuzu güçlendirmek istiyoruz ve bu ilişkiye katkıda bulunarak sabır gösterdik. Şimdi Sırbistan pratik olarak Kosova’yı tanıma taahhüdünde bulunduğuna ve bunun kendisi için de en iyisi olduğunu yavaş yavaş anladığına göre, Atina belirleyici adımı atmak ve Batı Balkanlar’ın istikrarı için ortak çabalarımızı güçlendirmek için bu ivmeden faydalanmalı” dedi.

Bislimi, Kosova davasıyla paralelliklerden kaçınmanın GKRY’nin çıkarına olduğunu belirterek, “Bu paralelliklerden mümkün olduğunca kaçınmak Kıbrıs’ın çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

Ramazanın müjdecisi Berat Kandili idrak ediliyor

Read Next

Akaryakıt fiyatlarına zam