Atina’da vatandaşlarla polis arasında yaşanan tartışmada polisin orantısız güç kullanması tepki çekmeye devam ediyor.

Atina’da salgın tedbirleri kapsamında yapılan denetimler esnasında vatandaşlarla polis arasında yaşanan tartışmada polisin şiddete başvurarak acımasızca ve gereksiz yere vatandaşları coplaması tepki çekmeye devam ediyor.

Dün Atina’nın Nea Smirni semtinde meydana gelen olayda, bir parkta oturan vatandaşlara salgınla mücadele tedbirleriyle ilgili kontrol yapıldığı sırada vatandaşlarla polis arasında tartışma başlamış ve polisler vatandaşlara şiddet uygulamıştı. Olayla ilgili yayınlanan videolarda polisin bir vatandaşa “Vurmayın, her yerim acıyor” demesine rağmen polisin copla vurmaya devam ettiği görülüyor.

Polisin orantısız güç kullanmasından sonra akşam saatlerinde bölgede yaklaşık bin kişinin katılımıyla Nea Smirni karakoluna doğru protesto yürüyüşü yapılmış, bu sırada yine polis ile vatandaşlar arasında olaylar yaşanmıştı.

Muhalefet partileri olaydan kısa süre sonra yayımladıkları açıklamalarla polisin aşırı ve orantısız güç kullanmasını kınamış ve yetkilileri eleştirmişti. Eleştiriler bugün de yoğun bir şekilde devam etti.

Emniyet Müdürlüğü’nün, söz konusu polisler hakkında disiplin soruşturması başlattığı haberinin ardından savcılık da olaya el koydu. Savcı Sotiria Papageorgakopulu’nun internette yayınlanan videolar ve konuyla ilgili şikayetler üzerine olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

Bu arada, Nea Smirni semtindeki olaylar sırasında güvenlik güçleri tarafından göz altına alınan 11 kişinin serbest bırakıldığı kaydedildi. Ancak söz konusu kişiler hakkında Kovid -19 salgınının önlenmesi için uygulanan tedbirleri ihlal de dahil olmak üzere çeşitli suçlardan soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Milletgazetesi

Önceki Haber

Arnavutluk’ta, Türkiye ile eğitim alanında yapılan iş birliği anlaşması yürürlüğe girdi

Sonraki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 644 kişiye ceza kesildi