Atina, Batı Trakya’da müftülüklere el atıyor

Dimetoka (Didimotiho) Müftülüğünde atanmış Müftü Naibi Mehmet Şerif Damatoğlu görevden alındı. Yeni müftü atanıncaya kadar geçici olarak Hamza Aliosman isimli bir naip atandı.

Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Yerinden İdare Genel Sekreterliği’nin resmi internet sitesinde yayımlanan 88871 sayılı kararnamede, “Damatoğlu’nun görevine 21 Aralık 2016 tarihinden itibaren son verildiği, boşalan müftülük makamına daimi müftü atanıncaya kadar Hamza Osman Aliosman’ın naip olarak atandığı” belirtildi.

Bakanlık kararnamesinde, ölüm nedeniyle boşalan Dimetoka Müfülüğü’ne 1986 yılında müftü naibi olarak atanan Damatoğlu’nun görevine neden son verildiği konusunda bilgi verilmedi.

Yunanistan’da, Batı Trakya’da müftülerin Müslüman toplum tarafından seçimle belirlenmesini öngören 2345 sayılı yasanın 1985 yılında iptal edilmesinin ardından parlamentoda 1991’de onaylanan ‘Müslüman Din Adamları Hakkında’ isimli 1920 sayılı yasaya göre, Müslüman Türk azınlığın dini liderleri müftüler ve azınlığa ait Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç’taki vakıfların idare heyetleri atama yoluyla belirleniyor. Türk azınlığın bu uygulamalara karşı olan ciddi itirazları ise Yunan yönetimi tarafından kabul görmüyor.

Edinilen bilgilere göre, Yunanistan hükümetinin bu uygulamasının geleneksel Yunan Azınlık politikasının bir taktiği olarak değerlendiriliyor. Atina’da uzun zamandan beri yaşlanan ve işlevsiz hale gelen tayinli sözde müftülerin yerine yeni müftüler atamak istediği konuşuluyordu. Ancak Atina’nın bu kez atayacağı müftüleri seçim görüntüsüyle bir şekilde Azınlık kamuoyuna kabul ettirmek için formül arayışında olduğu da konuşuluyor.

Kaynak: milletgazetesi.gr

Read Previous

“2016 yılında da ilişkilerimizi daha iyi noktalara taşımak adına önemli çalışmalar yaptık”

Read Next

Saraybosna’da hava kirliliğine plaka önlemi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *