Atilla Klinçe: “Türk Tiyatrosu’na Hoşgeldiniz” sözleri hayallerimde yavaş yavaş gerçekleşiyor

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, bugün, inşaat aşamasında olan Milli Türk Tiyatro binasında kutlandı. Binanın kaba inşaatı her şey yolunda giderse mayıs ayının sonlarına doğru tamamlanması gerekiyor.

Hüsamettin Gina

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlaması bugün Milli Kurum Türk Tiyatrosu şantiyesinde yapıldı. Tören, Uluslararası ünlü tiyatro yönetmeni Anatoli Vassiliev’in hazırladığı Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisi’nin okunması ile başladı.

Bildiriyi tiyatro sanatçısı Selpin Kerim okudu. Uluslararası mesajın bir bölümünde şunlar belirtilmektedir:

DSC_0680

“Tiyatro kapılarını ardına kadar açmakta. Giriş de herkes için serbest. Teknik öteberinin ve bilgisayarların cehenneme kadar yolu var. Onlara boş verip tiyatroya gidin. Salonda ya da balkonlarda sıraları doldurun. Sözleri dinleyin, canlı görüntülere bakın. Tiyatrodur karşınızdaki. Sakın ihmal etmeyin; yaşantısına karışma fırsatını kaçırmayın. Boş ve hızlı geçen hayatımızda bir şeyler paylaşmak için ele geçen belki de en değerli fırsattır bu. Tiyatronun her çeşidine ihtiyacımız var. Hiç kimse için gerekli olmayan bir tek türü var onun. Siyasal oyunlardan, politik “fare kapanlarından” oluşan, siyasetçilerin sahnelediği, hiçbir işe yaramayan politika tiyatrosu.”

Ömür Şölendil: “İnsanlık tarihi ile neredeyse yaşıt olan tiyatro sanatının böyle güzel eserlerle yaşatılması çok önemli”

Törene katılan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Dünya Tiyatrolar Gününü Üsküp’te Türk Tiyatrosu inşaatında kutlanılmasının ayrı bir memnuniyet ve onur verdiğini kaydetti.

DSC_0716

Büyükelçi Ömür Şölendil, “Bu güzel inşaatın da inşallah yakın zamanda hizmete girerek dostluk ve kardeşliğimize, kültürel ve sanatsal işbirliğimize çok önemli katıklara yapacağına inanmaktayım. Bu vesile ile Makedonya makamlarına da takdir memnuniyet ve teşşekürlerimi ifade etmek istiyorum. Önemli olan insanlık tarihi ile neredeyse yaşıt olan tiyatro sanatının böyle güzel eserlerle yaşatılmaya devam etmesidir.” dedi.

DSC_0690

Makedonya’da tiyatro sanatına birçok yatırımlar yapıldığını vurgulayan Kültür Bakanı Elizabeta Kançevska Milevska, “Şu anda iki yeni tiyatro binasi inşa edilmektedir. Arnavut Tiyatrosunun rekonstrüksiyon başladı. Ayrıca Türk Tiyatrosu da inşa ediliyor. Nisan ayının sonuna kadar Türk Tiyatrosu projesinin ilk etap çalışmalarının tamamlanması gerekiyor.”şeklinde konuştu.

Tiyatro sahnesi modern teknoloji ile donatılacak

Milli Kurum Türk Tiyatrosu Müdürü Atilla Klinçe, mayıs ayının sonuna kadar kaba inşaatın tamamlanacağını belirterek en kısa zamanda tiyarso sehnesinde hem oyuncu hem de tiyatroseverlerle buluşmayı umduğunu kaydetti.

DSC_0681

Milli Kurum Türk Tiyatrosu Müdürü Atilla Klinçe, “Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıya biz sahnede olmalıydık, oyunlarımızı orada oynamalıydık. Ama maalesef bu kutlamayı şu anda kendi binamızın fuayesinde yaptık. Tiyatro sahnemiz en modern teknoloji ile donatılacak. Tahminen her şey yolunda giderse Mayıs ayının sonlarına doğru bu binanın kaba inşaatını bitireceğiz. Geçen ay İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti Turizm ve Kültür Bakanlığı temsilcileri ile görüştük. Gelecek hafta Türkiye’den delegesayon gelecek. Hangi aşamada bize destek olacaklar. Onu çok kısa zamanda sizlerle paylaşacağız. Yavaş yavaş artık tiyatro binası inşa ediliyor. Oldu, olmadı denildi. Gördüğünüz gibi tam binanın fuayesinde sizinle beraberiz. “Türk Tiyatrosu@nu Hoşgeldiniz” benim için kutsal bir kelime. Onu rüyamda görüyorum ve hayallerimde yavaş yavaş gerçekleşmeye başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Kutlama törenine ayrıca TDP Milletvekili Kenan Hasip, tiyatro severler ve çok sayıda davetli katıldı.

Read Previous

Saatler bu gece ileri alınacak

Read Next

Pakistan’da lunaparkta bombalı saldırı: 63 ölü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *