Atatürk, Üsküp’te düzenlenen programla anıldı

Makedonya Atatürkçüler Derneği ile Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği işbirliğinde Üsküp’te “Atatürk ve Şehitleri” anma etkinliği düzenlendi.

Makedonya Atatürkçüler Derneği ile Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği işbirliğinde bu akşam başkent Üsküp’teki Ordu Evi’nde “Atatürk ve Şehitleri” anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe çok sayıda Üsküplü vatandaş katıldı.

Etkinlikte konuşan Makedonya Atatürkçüler Derneği Başkanı Halil Abdullah, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti kurucusu, yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve bir dahi olan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız” dedi.

Derneklerinin kuruluş amacının Atatürk’ün gençliğe bıraktığı emanetlere sahip çıkmak ve onları gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyen Abdullah, “Bu ancak Mustafa Kemal gibi düşünebilmekle sağlanabilir. Mustafa Kemal Atatürk, Türk tarihinin bu zamana kadar gördüğü en büyük devlet adamı ve komutanlarından birisi olarak, azim ve kararlılık içinde en imkansız zamanlarda bile nelerin yapılabileceğini gösteren büyük bir dehadır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında öğrencilere seslenen Makedonya Atatürkçüler Derneği Başkanı Halil Abdullah, “Bundan böyle 10 Kasım bizler için onun aramızdan ayrılışının matem günü olmaktan çıkarmak, bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasına vesile olmalıdır. Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlamak bakımından önemi büyüktür. Amacımız Mustafa Kemal’in yolundan sapmadan ilerlemek, ileriyi görebilen ve daha ileri gitmeyi amaçlayan yeni nesiller yetiştirmektir” açıklamalarında bulundu.

Etkinlikte Türkiyeli haber sunucusu Mustafa Başgülşen “Atatürk” başlıklı sunumunu gerçekleştirildi.

Etkinlikte aynı zamanda Üsküplü genç fotoğraf sanatçısı Mert Rasim’in “Mad ve Atatürk” başlıklı sergisi sergilendi.

 

Read Previous

Yunanistan 38 film ve dizi sitesini kapatıyor

Read Next

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yıl dönümü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *