Atatürk, mezuniyetinin 119. Yıl dönümünde Manastır’da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, mezuniyetinin 119. Yıl dönümünde mezun olduğu Manastır Askeri İdadisi’nde anıldı.

TİMEBALKAN

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, mezuniyetinin 119. Yıl dönümünde mezun olduğu Manastır Askeri İdadisi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Makedonya Savunma Bakan Yardımcısı Bekim Maksuti, Makedonya Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Muhamet Racaj, Manastır Belediye Başkanı Nata Petkovska, Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanlığını temsilen heyet başkanı Tuğgeneral Nerin Bitlislioğlu, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk siyasi parti başkanları ve yabancı ülkelerin askeri ateşeleri katıldı.

Törende konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanlığını temsilen heyet başkanı Tuğgeneral Nerin Bitlislioğlu, Türkiye Genel Kurmay Başkanının Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlarına selam ve iyi dileklerini iletti. Bu topraklarda yetişen ve bu toprakların da bir evladı olan, milletlerimiz arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesini güvencesi Atatürk’ün anıldığı bu anlamlı törenin düzenlenmesinden dolayı Türkiye ve Makedonya yetkililerine şükranlarımı sunuyorum diyen Bitlislioğlu, “Türk ordusunun ebedi komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün harp okuluna girişinin yıldönümü olan 13 Mart günü Kara Harp okulunda her yıl icra edilen törenin aynı gün Türkiyeli öğrencilerin katılımıyla Manastır’daki Askeri İdadi’de yapılmış olması bugünü daha da anlamlı kılmaktadır” şeklinde konuştu.

Törende konuşma gerçekleştiren Makedonya Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Muhamet Racaj, “Makedonya Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve sahsım adına Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ülkemize gelen dostlarımızaa en kalbi duygularımla hoşgeldiniz diyorum. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün mezuniyetinin 119. Yıl dönümü vesilesiyle önemli şahsiyeti anmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Dünya edebiyatını büyük liderleri arkalarında bıraktıkları sözlerle hatırladığını anımsatan Recaj, “O “her şey devlet için” ilkesinden Cumhuriyet savaşını yürüten ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kuran Atatürk, yeni tarihi akıntılara karşı olanların önünde daha güçlü olunabileceğini ispat etmenin yanı sıra son derece son bir dönemde kendi halkının lideri olarak dünya edebiyatında hak ettiği koltuğa oturmayı başarmıştır” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin Makedonya ve Türkiye Silahlı Kuvvetleri arasında da görüldüğünün altını çizen Muhamet Recaj,  “Kurulmuş olan askeri diplomatik ilişkiler, sağlanan hibeler, Makedonya askeri personeline verilen eğitimler iki ülke arasında kopmayan bağların sadece bir göstergesidir. Makedonya, NATO ortaklığına doğru güçlü adımlar atmakta olup Türkiye de bu yolda güçlü bir ortağı temsil etmektedir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Türkiye ile Makedonya arasındaki güçlü  bağların biri olan bu müstesna mekanda gerçekleştirdiğimiz töreni iştiraklerinizle şereflendiren misafirlere teşşekkür etti. Manastır Askeri idadisi’nin Ulu önder Atatürk’ün zihninde ve fikrinde filizlenen vatan sevgisi ve idealizminin köklerinin güçlendiği ve bu temel üzerinde devletimizin kaderini yeniden baştan yazdığı onurlu savaşının ilk nüvelerinin oluştuğu yer olduğunu söyleyen Kara, “Manastır Askeri İdadisi başta Atatürk olmak üzere tarihimizde derin izler bırakmış, milli mücadele ile cumhuriyetimizin kurulmasında rol üstlenmiş birçok aydınımızın da eğitim gördüğü bir okul olması hasebiyle ülkemiz için ayrı bir önem teşkil etmektedir” şeklinde konuştu.

Balkanların aynası olan Makedonya ‘nın istikrar ve refahının korunması ortak tarih ve kültür bağlarının her daim gözeten Türkiye için önem arz ettiğini ifade eden Büyükelçi Tülin Erkal Kara, “huzurlu ve müreffeh bir ortak gelecek için yol almak adına dost ve kardeş ülkeler olarak Makedonya ile her daim omuz omuza olacağımızı burada bir kez daha teyit etmekten memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Mustafa Kemal Atatürk, mezuniyetinin 119. Yıl dönümü anma töreninde Harbiyeli asker şiir okudu.

Mustafa Kemal Atatürk, mezuniyetinin 119. Yıl dönümünde mezun olduğu Manastır Askeri İdadisi’nde düzenlenen tören, anı evinin gezilmesi ve kokteyl ile sona erdi.

 

Read Previous

Anadolu Ateşi Üsküplüleri büyüledi

Read Next

“Polonya, Makedonya’yı AB ve NATO yolunda destekliyor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *