Aşure: Geleneğimiz Baş Tacı

Bugün Üsküp’te , Bursa Ve Çayır Belediyesinin himayesinde, El Hilal Yardım Kuruluşu ve Ensar İşbirliğinde bu yıl onuncu kez, hiç ara verilmeden aşure günü tertiplendi.

DSC_0719

Murat Paşa Camii önünde Aşure Günü duasını yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, “Bursa Belediye Başkanı Recepp Altepe’nin selamlarını ileterek, “Bu coğrafya ile aramızda tarihi ve köklü bağlar bulunuyor. Buranın olumsuz her durumu bizi üzer, olumlu durumu da bizleri sevindirir. Biz bir vücut gibiyiz vücudun herhangi bir organı rahatsız olunca vücut nasıl rahatsız oluyorsa bizim durumumuzda böyledir.”, dedi.

DSC_0616

Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve El Hilal Yardımlaşma Derneği Başkanı Behicudin Şehabi, “Tarihimizn ve kültürümüzün buran buran koktuğu bu mekanlarda, Osmalı kültürünün ve osmanlı eserlerinin ve değerlerin mevcut olduğu bu mekanda yine tarihten kalan bir değeri muhafaza etmek ve bu değeri korumak ve günümüze kadar taşımak bizim için hakikaten bir gurur vesilesidir”, dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği İkinci Katibi Kerim Doğan, aşure gününün dostluğua kardeşliğe, huzura ve birlikteliğe davetin vesilesi olduğunu kaydederek, “bir yönüyle güçsüzlerin, yardıma muhtaçların yanında olmayı sembolize eder”, dedi.

Bugünkü aşure paylaşımına kalabalık sayıda vatandaşlar da katıldı.

DSC_0701

DSC_0709

Bu yıl Üsküp’ün farklı yerlerinde, Gazi Baba, Hasan Beg ve Çayır olmak üzere 15 büyük kazanda yaklaşık 4 bin kişiye asure dağıtılacak.

Hüsamettin Gina / TIMEBALKAN

Read Previous

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliğinde Oy Verme İşlemi Başladı

Read Next

Paylaşma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *