Arslanbek Sultanbekov, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonunda başkent Üsküp’te konser verdi.

TIMEBALKAN

Başkent Üsküp’teki Kurşunlu Han’da “2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü anısına Selam Olsun etkinlikleri düzenlendi.

Arslanbek Sultanbekov’un yanı sıra Alper Tuna ile Balkan Türküleri konseri, geleneksel Türk tiyatrosu gösterileri, Türk el sanatları, ebru sanatı ve cam sanatı gösterilerinin yapıldığı etkinliğe, Üsküp YEE Müdürü Serhat Kula, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve çok sayıda davetli katıldı.

Program sonrası konuşma yapan Üsküp YEE Müdürü Serhat Kula, “Yunus Emre hazretlerinin 700. yılı anma vesilesiyle bir etkinlik tertip etmiş olduk. Bugün Kuzey Makedonya’nın 30. kuruluş yıl dönümünede gelmesi ayrıca bir özellik oluşturdu.” dedi.

Selam olsun etkinliği hakkında bilgi veren Kula, “Bu program kapsamında sadece Kuzey Makedonya değil Balkanlardaki bütün ülkeler, ayrıca Macaristan ve Romanya’nın da katıldığı bir turne aslında bu. Turne içerisinde de müzik konserleri, Hacivat Karagöz oyunları, cam sanatımızdan değişik örnekler, ebru sanatımız gibi hem çocukların hem yetişkinlerin ilgisini çekecek birçok faaliyet var.” ifadelerini kullandı.

Üsküp YEE Müdürü Kula konuşmasının sonunda, “Tabi Yunus Emre’nin şiirlerini anmak, onun sözlerinden oluşan eserleri dinlemek ayrıca bir güzellik. Biz bir ay öncesinde Yunus Emre sergisiyle Yunus Emre’yi anmıştık, bu programla da bu anma yılını kapatmanın amacındayız.” ifadelerine yer verdi.

Etkinlik, Hacivat Karagöz oyunları, cam sanatı ve ebru sanatı ile son buldu.

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, K. Makedonya’nın bağımsızlık yıl dönümünü kutladı

Sonraki Haber

Kalkandelen’deki Kovid-19 merkezinde yangın çıktı; ölü ve yaralıların olduğu söyleniyor