Arnavutluk Meclisi, bu hafta sonu ülkenin yeni cumhurbaşkanının iktidar partisinin inisiyatifiyle seçilebileceği bir oturum düzenleyecek.

Oturumun önümüzdeki Pazartesi günü yapılması bekleniyordu, ancak resmi bir ziyaret için yurtdışına seyahat edecek olan Meclis Başkanı Lindita Nikolla’nın ziyaretinin öneminden dolayı 2 gün önce gerçekleştirilecek.

İktidardaki Sosyalist Parti yönetimi, cumhurbaşkanı aday veya adaylarını belirlemek üzere Cuma günü saat 17.00’de genel kuruldan önce toplanacak.

Arnavutluk Anayasası, Parlamentoya önerilen adaylar listesinden yeni bir cumhurbaşkanı seçmesi için beş turluk bir seçim sürecine izin veriyor. İlk üç turda bir adayın seçilebilmesi için 84 oy gerekirken, kalan iki turda cumhurbaşkanının seçilebilmesi için sadece 71 oy gerekiyor.

Sosyalist Parti, tüm Sosyalist milletvekillerinin lehte oy kullanması halinde, basit çoğunlukla yeni bir cumhurbaşkanı seçme yetkisine sahip olacak.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, taraflar arasında oy birliği ile bir karara varılamazsa, muhalefetin aday çıkarmaması nedeniyle anayasanın kendilerine tanıdığı haklar çerçevesinde cumhurbaşkanını atama seçeneğine başvurmaktan başka çarelerinin kalmayacağını açıkladı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Terör örgütü üyeleri Yunanistan’a kaçarken yakalandı

Sonraki Haber

Ankara’da Hırvatistan Milli Günü kutlandı