Arnavutluk’un güneyinde Türkçe kurslarına katılan öğrenciler için sertifika töreni düzenlendi

2006 yılında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da kurulan Alsar Vakfı, eğitim, kültür ve sosyal yardımlaşma alanlarında hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur. Faaliyetlerine Arnavutluk genelinde ve Balkanlarda devam etmektedir.

Bu faaliyetleri arasında 2014 yılından beridir devam eden Türkçe kursları da yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol ile kurslarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen Türkçe öğretmenleri görev yapmaktadır.  Dokuz yıldır devam eden bu hizmetten yüzlerce öğrenci faydalanmıştır. Kurslar, Tiran merkezinde, Kukes Belediyesi ile iş birliği kapsamında Kosova sınırında yer alan Kukes ilinde ve ülkenin güneyinde Yunanistan sınırında bulunan Konispol ilinde her yaş grubundan öğrencilerin katılımıyla devam etmektedir.

2022/2023 eğitim öğretim yılında Türkçe kurslarına devam eden ve başarı gösteren öğrenciler için  daha önce Tiran İnternational Hotel’de düzenlenen sertifika töreninin bir benzeri bu sefer de Arnavutluk’un güney kesiminde yer alan Konispol beldesinde gerçekleştirildi. Törene, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Eğitim Müşaviri Metin Bulut, TİKA Arnavutluk Direktörü Emine Gizem Başkan, Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, Konispol yerel yöneticileri, Konispol okul müdiresi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldılar. 

Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay ve beraberindeki heyet,  bölgedeki öğrenciler, öğretmenler ve yerel halk tarafından  ellerinde Türk ve Arnavut bayrakları ve çiçeklerle büyük bir çoşku ve samimiyetle karşılandılar. Karşılamadaki güleryüz, samimiyet ve neşe bölgeyi etkisi altına alan yakıcı güneş kadar sıcaktı. Yapılan sıcak sohbetlerden sonra yıl boyunca Türkçe kurslarına katılan ve başarılı olan öğrenciler için sertifika törenine geçildi.

Törende konuşma yapan Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra: Alsar Vakfı ve Turkiye Cumhuriyeti işbirliği ile  yapılan projelerle bu bölgeye sosyal, kültürel ve eğitim alanında uzun yıllardır yardım yapıldığı ve bu projelerden birinin de  Türkçe kursları olduğunu dile getirdi. Bölgeye yapılan yardımların bundan sonra da hız kesmeden devam edeceğini aktaran Gurra, bu çalışmalarda desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliğine, iş birliği yapılan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarına ve kuruluşlarına teşekkürlerini iletti. Bölge halkının gösterdiği Türkiye sevgisi ve dostluğu için onlara da ayrıca teşekkür etti.

Törenin onur konuğu Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay da konuşmasında bu hizmetlerinden dolayı Alsar Vakfına ve Başkanı Mehdi Gurra’ya teşekkürlerini iletti. Arnavut insanının dil öğrenmek yeteneğinin takdire şayan olduğunu ifade eden ATAY, bu kursların öğrencilerin eğitim hayatlarına Türkiye’deki okullarda devam edebilmeleri için bir ön hazırlık olabileceğine ayrıca Balkanlarda hizmet veren Türk firmalarında çalışabilmeleri gerekli dil bilgisini bu kurslar vasıtasıyla kazanabileceklerine değindi. Türkçe öğrenmeyi tercih eden öğrencilere, gösterdikleri samimiyet ve sıcak karşılama için de tüm bölge halkına teşekkürlerini iletti.

Başarılı olan öğrencilere sertifikaları ve hediye olarak verilen tabletlerin dağıtımından sonra öğrenciler tarafından hazırlanan yöresel el emeği göz nuru eserler sergisi gezildi ve öğrencilerle sohbet edildi. Okul öğretmenleri tarafından hazırlanan yöresel ikramlar masasında okul öğretmenleri, Konispol Belediye Başkanı, Alsar Vakfı Başkanı, Büyükelçi ve beraberindeki heyet arasında sıcak sohbetler devam etti.

Yapılan törenden herkes mutlu bir şekilde ayrılırken Alsar Vakfı Başkanı, Büyükelçi ve beraberindeki heyet Konispol Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Belediye Başkanı tarafından belediye ve çalışmaları hakkında kısa bilgilendirmeler yapıldı. Belediye başkanlığı makamında içilen dostluk kahveleri ile birlikte işbirliği ve dostluğun devam edeceği taraflarca belirtildi.

Read Previous

Trabzonspor’dan Hırvatistan çıkarması

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, ülkede erken genel seçimin yapılmasının netleştiğini söyledi