Arnavutluk’tan İngiltere’ye “Arnavut düşmanlığı” tepkisi

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, İngiltere’yi yabancı düşmanlığı ve Arnavutlar aleyhinde suçlayıcı bir dil kullanmakla itham etti.

Senenin başından bu yana yaklaşık 14 bin Arnavutun kaçak yollardan İngiltere’ye girmesine ilişkin tartışmalar, İngiltere ve Arnavutluk arasında gerginliğe neden oldu.

İngiliz basını son günlerde İngiltere’de ilticaları kabul gören Arnavutların önemli bir kısmının insan kaçakçılığı kurbanı kadınlar olduğu ve Arnavut çetelerin her yıl Britanya’dan Arnavutluk’a milyonlarca avro kirli para aktardığına ilişkin haberler yayınladı.

İngiltereli yetkililer de bu yıl Manş Denizi’ni küçük botlarla aşarak İngiltere’ye iltica edenlerin yüzde 42’sinin Arnavutlardan oluştuğunu ve bunların çoğunun suç çeteleriyle bağlantılı olduğunu iddia etmişti.

İngiltere’de Arnavutların hedef alındığını ve İngiltere’deki suç ve sınır güvenliği problemlerine odaklanmak yerine kolaya kaçılarak Aranvutların suçlandığını ifade eden Arnavutluk Başbakanı Rama, İngiltere’de yaşayan yaklaşık 140 bin Arnavut’un yüzde 70’inin daha önce İtalya ve Yunanistan’da yaşayan Arnavutlardan oluştuğuna dikkat çekti.

Rama, “İngiltere, her milletten suçlulara karşı mücadele etmeli ve siyasi başarısızlıklarının sebebini Arnavutlarda aramamalı” diye konuştu.

Rama’nın açıklaması, İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın pazartesi günü yaptığı ülkeye gelen Arnavutların büyük kısmının uyuşturucu çeteleri dahil suç örgütleriyle bağlantılı bekar erkeklerden oluştuğu yönündeki beyandan sonra geldi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Chelsea, Hırvatistan ekibi Zagreb’i 2 golle uğurladı

Read Next

Kremlin: Türkiye’nin tahıl anlaşmasının yeniden başlamasındaki varlığı, anlaşmalara olan güvenin ana faktörüdür