Arnavutluk’tan açıklama: “Kosova’nın yanındayız”

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka, Kosova’nın kuzeyindeki barikatları savunan Sırbistan’ın tutumunu eleştirdi.

Barikatların suç çeteleri tarafından oluşturulduğunu söyleyen Xhaçka, krizin suni olarak uzatıldığını ve gerginliğin artmasını endişeyle takip ettiklerini ifade etti.

Facebook üzerinden paylaştığı açıklamada Xhaçka, Arnavutluk’un Kosova’nın yanında olduğunu söyledi.

Ülkenin kuzeyindeki barikatların 1990’lı yılların karanlık günlerini hatırlattığını vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Zaman askeri tehditlerde bulunma veya Kosova polisine, KFOR’a ve EULEX polisine kabul edilemez saldırılar gerçekleştirme zamanı değil. Zaman, diyalog ve iş birliği zamanı. Bu tehlikleli cepheleşmenin sona ermesi ve suçluların adalet karşısına çıkarılması gerekiyor” diye yazdı.

Bu zor dönemde Kosova’nın yanında olduklarını ve Sırbistan yetkilileri Kosova’nın kuzeyindeki barikatları ve bunları kaldırmayı reddeden suç çetelerini haklı çıkarmaya çalışmaktan vazgeçmeye çağırdıklarını vurgulayan Xhaçka, “Ateşle oynamak, çocuklarımızın geleceği açısından iyi değil” dedi.

Xhaçka’nın açıklamalarına cevap veren Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ise Xhaçka’nın açıklamalarında “Kurti’nin Brüksel Anlaşması’nın yükümlülüklerini yerine getirmiyor olduğundan bahsetmediğini” söyledi.

Tanjug Ajansının haberine göre Dacic, anlaşmaya göre Kosova’nın Sırp Belediyeler Birliğini kurması, ülkenin kuzeyine Arnavut kolluk kuvvetleri yollamaması ve “sadece Sırp oldukları için Sırpları tutuklamaması” gerektiğini söyledi.

Balkan News

Read Previous

RKE, küçük tüketiciler ve haneler için elektrik fiyatını düşürdü, ancak KDV artacak

Read Next

Yunanistan’ın Evia (Eğriboz) Adası’nda deprem oldu