Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Mart ayında korona virüs salgını tehlikesiyle yüz yüze Türkçe derslerine ara veren Yunus Emre Enstitüsü, kültür merkezindeki faaliyetlerine yeniden başladı.

Arnavutluk genelinde okullarda eğitimin yüz yüze devam etmesi ve hükümetin bir sınıfta 10 kişiyi geçmemek şartıyla özel eğitim kurumlarında eğitime izin vermesinin ardından Tiran Yunus Emre Enstitüsünde 2021 Bahar dönemi Türkçe kurslarının bir bölümü yüz yüze yapılmaya başlandı.

Fiziki mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilen Türkçe kursları, kursiyerler tarafından yoğun ilgi görüyor. Enstitü Türkçe okutmanları, diğer taraftan kurum dışında devlet okulları ve özel okullarda seçmeli Türkçe dersleri vermeye de devam ediyor. Kurum dışında 309 öğrenci seçmeli Türkçe derslerine yüz yüze katılıyor. Kültür merkezinde ise 93 kursiyer online Türkçe kurslarından yararlanırken, 48 kursiyer yüz yüze Türkçe derslerine devam ediyor.

Tiran Yunus Emre Enstitüsü salgın sürecinde online Türkçe dersleri vasıtasıyla Arnavutluk’un her köşesine Türkçe dersleriyle ulaştı. Enstitü ayrıca, başlangıç seviyesindeki ücretsiz online Türkçe kursları yoluyla birçok kişiyi ilk defa Türkçe ile tanıştırdı.

Önceki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 591 hasta tedavi ediliyor

Sonraki Haber

Sırbistan, Kovid-19 aşısının ikinci doz uygulamasına başladı